א-לה כפר גיליון 203 פברואר 2012 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

צדקנים, נבהלתם?

הרדיפה אחרי יאיר לפיד היא צבועה וצדקנית. המלחמה של עופר עיני פוגעת ברשויות המקומיות

אני לא חסיד גדול של יאיר לפיד. אני בכלל לא בטוח שהרקורד שלו מתאים לניהול המדינה, והוא נראה לי קצת יומרני. מצד שני אין ספק שמדובר באדם איכותי ואכפתי שבהחלט יכול לתרום לשיח הציבורי במדינת ישראל. יש בצעד הזה שלו, ההליכה לפוליטיקה, משהו מאוד חיובי לדעתי. בחברה דמוקרטית הפוליטיקה היא דרך המלך להשפעה וחשוב שאנשים טובים ירצו להיות שם ולהשפיע.

עוד בטרם הכריז לפיד שהוא רוצה לההתמודד נזעקו מספר ח"כים לחוקק את "חוק לפיד", חוק צינון לעיתונאים. הסיבה המוצהרת לחוק היא שלעיתונאי, או מגיש חדשות, גישה אל קהל גדול, הוא זוכה ליתרון לא הוגן, ויכול לקדם את סדר היום שלו באמצעות כלי התקשורת המעסיק אותו. הסיבה האמיתית היא שרצו למנוע ממנו להתמודד. מאותה סיבה החליטו עוד קודם לצנן קצינים ועתה יש המציעים לצנן את מבקר המדינה על מנת שלא יוכל לרוץ לנשיאות.

אני נגד כל הצינונים הללו. צדקנים וטהרנים משתמשים בטיעונים מטיעונים שונים ומייצרים עוד ועוד חסמים שכל מטרתם היא לשמור על מקומם ולהימנע מהתמודדות. זו פחדנות במסווה של טוהר מידות ומינהל תקין.

אני חוזר, אין לי דבר עם לפיד, אבל במקרה שלו העוול זועק. הרדיפה הצדקנית עוברת כל גבול. חברי כנסת צדקנים דורשים ממנו שיגלה את מקורותיו הכספיים. אחרים מיהרו לנבור בלימודיו, לערער על תקפותם והנושא עלה חיש מהר לדיון במל"ג ועל שולחנה של ועדת החינוך בכנסת, לא פחות.

ניפוח פרשת הלימודים של לפיד מרגיז ומקומם. מהרגע שהפך לפוליטיקאי, החלה עונת הצייד וכל האמצעים כשרים. העובדה שהתקבל ללימודי תואר שני ללא תואר ראשון גמרה אותם, את הצדקנים. מה שמשעשע הוא שאת לימודי התואר השני סיים לפיד בהצטיינות.

האם נפתרה סוגית לימודי הליבה? כלום רמת הלימודים במדינה השתפרה פלאים ולא שמנו לב? הכל בסדר בחינוך, ורק לפיד צריך לעלות על שולחנה של ועדת החינוך בכנסת?

חוקי מימון הבחירות בישראל הם מהדרקוניים בעולם. לא רבים יודעים זאת, אבל אסור למועמד להשתמש אפילו בכספו שלו, מעבר לתקרה נמוכה מאוד. כל המועמדים נדרשים לגייס תרומות והתרומות מוגבלות בסכומן. החוק הזה צריך להשתנות ולהיות הרבה יותר ליברלי. הח"כים, בשיחות פרטיות, הם הראשונים להודות בכך. אבל כשמדובר בלפיד, הצביעות הצדקנית חוגגת ומייד צצה דרישה גורפת שיגלה את מקורותיו. לא שחושדים בו במשהו, אבל בכל זאת, רמזים קלים על הון ושלטון, קצת מוסרניות, ויש מי שמתנדב להגיש הצעת חוק. לכאורה, טוהר מידות ומנהל תקין, למעשה שימוש ציני בכנסת.

הבעיה היא שרק מעטים בציבור רואים פה בעיה. הגישה הרווחת היא שהפוליטיקאים מושחתים ולכן מותר וצריך לרדוף אותם. לפיד, שאיש לא פקפק במוסריותו עד כה, הפך לפוליטיקאי וכיוון שכך, למטרה לגיטימית.

למרות שזו אכן הדעה הרווחת יש גם קולות אחרים, הפרופסור יוסי שיין מאוניברסית תל אביב כתב בספרו "שפת השחיתות ותרבות המוסר בישראל': "שיח השחיתות מפזר חשדנות וציניות כלפי הפוליטיקאים ולמעשה לא רק כלפיהם, הוא מרעיל את האווירה הציבורית בכלל...

"סנסציות, דרמות, התלהמות צדקנית ופשטנות, המלוות ברטוריקת שחיתות מניפולטיבית, שולטות בשיח המוסרי הישראלי, המובל פעמים רבות ע"י סוכני מוסר אגרסיביים. סוכני המוסר תובעים לעצמם את זכות המאבק בפוליטיקה המושחתת כעניין מובן מאליו, המוצג תמיד כנושא שלו עדיפות עליונה לטובת הדמוקרטיה."

יאיר לפיד האיש אינו העניין פה. השאלה היא האם ניתן יהיה להשיב לשיח הציבורי הישראלי את השיח המוסרי במקום המוסרני, את שיח הצדק במקום שיח הצדקנות, את שיח האתיקה במקום דיקדוקי משפט ואת המנהיגות במקום הטכנוקרטיה.

***

עפר עיני הכריז על שביתה כללית במשק. בניגוד לרשויות המקומיות, לעיני כוח רב והשביתה תפגע בכל מרקם החיים. השביתה מוכרזת במטרה לשפר את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן. נושא ראוי בהחלט. אני חושב שלעובדים זכויות יסוד וחייבים לוודא שכל עובד במדינה נהנה מהן.

וכמו בסיפור על פלוטו הכלב, זה טוב ויפה אבל בעצם... לא מזמן שבתו הרשויות המקומיות בדרישה להוזיל את מחיר המים ולהפחית את השתתפות הרשויות המקומיות במימון שירותים ממלכתיים. עפר עיני ישב בשקט, הביע תמיכה רפה ולא עשה דבר. לעומת זאת הוא מצפה כעת שאנחנו נשבית את הרשויות, את החינוך, נשתק את המשק ונסייע לו להשיג את מטרותיו. ומתברר שמטרתו אינה לוודא שהעובדים יועסקו על פי חוק. מטרתו היא לבטל כליל את הסדר עובדי הקבלן. כלומר, עובדי הניקיון והאבטחה במוסדות החינוך, למשל, אמורים אליבא דה-עיני, להיות מועסקים ישירות על ידי הרשות המקומית. במקרה שלנו, למשל, תידרש המועצה להגדיל את מצבת העובדים שלה, וכדי לממן זאת תיאלץ, ניחשתם נכון, להעלות ארנונה.

עיני רוצה שאנחנו, המועצה, נשבות כדי שאנחנו, התושבים, נשלם יותר ארנונה. אני מתנגד לשביתה וחושב שלשם שינוי עמדת האוצר טובה, נכונה וצודקת הרבה יותר.