א-לה כפר גיליון 203 פברואר 2012 | שם עין - בן עמי מוסק

שם עין - בן עמי מוסק

מסע אל השבטים הנידחים

השתתפתי בטיול צלמים של 10 ימים לדרומה של אתיופיה, השוכנת בין שני אגמי הבקע הסורי-אפריקאי. הגענו אל נוף, אקלים ותרבות אדם שונים לחלוטין מאלו הקיימים במרכזה של אתיופיה וצפונה. חווינו מפגשים מרתקים עם שבטים נידחים וכפרים בהם הזמן עצר מלכת. נסיעה דרך אגמים רחבי ידיים אשר ניקדו את הנוף בצבעי כחול וציפורי מים מרהיבות משלימות את הצבעוניות.

אתיופיה, מדינה ששטחה פי 20 משטחה של ישראל ובה 80 מיליון תושבים, היא אחת המדינות העניות באפריקה. שיעור יודעי קרוא וכתוב במדינה עומד על כ-15 אחוז בלבד, והשכר החודשי הממוצע הוא כ-80 דולר לנפש. עיקר כלכלת המדינה מושתת על חקלאות כשהענפים המרכזיים הם קפה, כותנה, קנה סוכר ועוד. החקלאות אינה מפותחת ורוב המלאכה נעשית בעבודת כפים.

החיים מתנהלים במסגרת שבטית. השבטים נבדלים זה מזה על פי מראם ומנהגיהם. כל שבט וסגנונו, קישוטים בשפתיים ואוזניים, חרוזים צבעוניים, צלקות רבות על הגב והחזה המעידות על יופי, תסרוקות אופייניות לכל שבט צבעי שיער ופנים מגוונים.

אירוע יוצא דופן עבורי ולא קל לצפייה היה טקס בגרות לבנים הנדרש לשם נישואין. בשלב הראשון נדרשות אחיותיו של המועמד לטקס להוכיח את נאמנותן לאחיהם. לאחר שהן שותות לשכרה, הן מושיטות שוט לבן המשפחה בבקשה שיכה אותן בגבן עד זוב דם. ככל שהדם הנוזל רב יותר, כן רבה תחושת ההקרבה והמחויבות. בשלב השני על המועמד לבגרות לרוץ מעל שוורים הלוך וחזור שלוש פעמים. רק לאחר הצלחתו נפתחת הדרך עבורו לחפש כלה, ועבור בני משפחתו הצעירים יותר לעבור את הטקס בהמשך הזמן.

תנאי המחיה קשים. אין חשמל ומים זורמים. מי הנחל שצבעם בדרך כלל חום, מגיעים לכפר באמצעות מיכלי מים הנישאים על הגב. הדרכים כמעט כולן דרכי עפר ברמת תחזוקה ירודה. מדהים כיצד בכל עצירה על אם הדרך, מיד צצים מאי שם ילדים החל מהגיל הרך ועד מבוגרים, ודורשים כסף עבור כל צילום וגם סתם כך בלי סיבה. לכולם תנועת יד טיפוסית, יד מושטת קדימה ובקשה לכסף "2 ביר", כלומר שתי לירות מקומיות, השוות במקומותינו כשלושים אגורות. היה מעציב ומשפיל לראות תופעה זו.

גם תנאי התיירות ירודים. מלונות ברמה מאוד בסיסית, מיטות מכוסות בכילה מפני היתושים. חשמל לעיתים, מים זורמים במקלחות לזמן קצר, מקלחות חמות הן מוצר נדיר והאוכל פשוט וצנוע.

למי שמעוניין לחזור אחורה בזמן, לגלות עולמות נסתרים, ומוכן לוותר על מותרות בסיסיים, הטיול מומלץ.