א-לה כפר גיליון 197 גיליון נשים | ורדה

ורדה

לרגל הגיליון הנשי, ספיישל ורדה: ציטוטים נבחרים של נשים גדולות, בעיקר בענייני נשים, נשיות, יחסים וכאלה. אז נתחיל במלכה אמיתית שאמרה: "כדורגל הוא עסק מסובך. האם אין הם פרימדונות?". כן, ניחשתם, שאלה את זה אליזבט השנייה, מלכת אנגליה בשבילכם.

ונעבור למארי אנטואנט, שאמנם לא הייתה מלכה אבל לפחות התחתנה עם מלך, הלא הוא ידידנו לואי ה-16. אז כולם מכירים את "אם אין לחם, שיאכלו עוגות" המפורסם, אבל היו לה עוד כמה טובים. למשל, "אין שום דבר חדש מלבד מה שנשכח", ובאותו הקשר "ראיתי הכל, שמעתי הכל, שכחתי הכל", והגראנד פינאלה: "סליחה אדוני, זה לא היה במכוון", מילותיה האחרונות, שנאמרו לתליין לאחר שדרכה על רגלו.

קוקו שאנל, מכירים? מעצבת האופנה הצרפתייה המיתולוגית תרמה לנו את הציטוטים הבאים: "בגיל שלושים אישה צריכה לבחור בין אחוריה לבין פניה"; "אישה ללא בושם היא אישה ללא עתיד"; "האופנה מתיישנת; הסגנון לעולם לא!"; "מותר להציג את השוקיים, אולם לעולם לא את הברכיים!".

ובאופן טבעי נעבור למרילין מונרו, שהתייחסה לבושם המיתולוגי של ההיא מהאייטם הקודם: "כשאני הולכת לישון אני לובשת שאנל 5". רק שזה היה פרסומת שכתבו לה, והיו לה כמה לא רעים משל עצמה. למשל ההסבר שלה לעובדה שהצטלמה בעירום ללוח שנה: "למה? מפני שזה שילם את שכר הדירה!"; והמשפט המקסים "אף פעם לא התעניינתי בכסף. רק רציתי להיות נפלאה".

ואותה מרילין תרמה גם את "לא אכפת לי לחיות בעולם של גברים, כל עוד אוכל להיות אישה בתוכו", משפט שיכול להיות הרבה יותר נכון לאחת כמו ורדה. ועוד שתי אבחנות דקות של האגדה הבלונדינית: "הוליווד הוא המקום שבו ישלמו אלפים על נשיקה, וחמישים סנט על נשמה", ו"בעלים טובים בעיקר כמאהבים, כשהם בוגדים בנשותיהם".

והשחקנית המנוחה נעבור לזמרת חיה ובועטת, אוהו, מדונה. קבלו מבחר: "אם אינך מצליח מהפעם הראשונה אתה לא אני"; "לא אהיה מאושרת עד שאהיה מפורסמת כאלוהים"; "הייתי רוצה לראות את האפיפיור לובש חולצה שלי"; "מסכן האדם שהנאותיו תלויות ברשותו של אדם אחר". מלכה.

ונחזור לאנגליה, אל מרגרט תאצ'ר המיתולוגית, שתרמה יופי של משפט לענייננו: "מרגע שהאישה נעשית שווה לגבר, היא מתעלה עליו".

וגם ג'ניס ג'ופלין, זמרת ממועדון ה-27 שמביני עניין עדיין מאזינים לה, תרמה כמה טובים. הנה שלושה מהם: "אל תמכור את עצמך בזול. אתה הוא כל מה שיש לך"; "על הבמה אני עושה אהבה עם 25 אלף אנשים, ואז הולכת הביתה לבד"; "כשאין לך מה להפסיד אתה מרגיש חופשי".

וורדה לא יכולה להתאפק, אז היא מביאה גם משהו של סמנתה פוקס: "יש לי עשרה זוגות של נעלי ספורט, אחד לכל יום בשבוע".

והשחקנית הסקסית המיתולוגית מיי ווסט מנוחתה עדן תרמה לעולם את המשפט הבא: "כל אחד מהגברים שאני פוגשת רוצה להגן עלי, עדיין לא הצלחתי לברר מפני מה".

ונעלה ארצה עם קרן פלס, בשניים חביבים מתוך הופעות שלה: "אתה יודע, שאוסובוקו זה המאכל היחיד עם 4 קובוצים?!"; וגם אחד ארוך: "אני טענתי שעל שמי קוראים לנו 'המסיקות', ואריק טען שזה בכלל על שמו. אבל הכי מוזר היה כשמירי אמרה שזה בכלל בגללה!".

וגולדה מאיר, שהביאה לעולם את "הם לא נחמדים" המהולל, נתנה גם משהו פמיניסטי, או לפחות כמעט: "אינני יכולה להגיד אם נשים טובות מגברים, אך הן בהחלט לא גרועות". אין, שחרור האישה זה היא.

ונסיים בציטוט אנונימי אבל מדליק וגם קשור לנושא: "האישה הממוצעת תעדיף להיות יפה על פני חכמה, משום שהגבר הממוצע רואה טוב יותר מאשר חושב".

תודה לאתרים ויקי ציטוט ובין המרכאות, ושבת שלום לכולנו.