א-לה כפר גיליון 195 יולי 2011 | ישר מהראש - סיון יחיאלי

ישר מהראש - סיון יחיאלי

ומה עם תרבות הנהיגה?

מסמך הדו-קיום שהכינה קבוצת תושבים הוא מאכזב ומתנשא * פרס רשות ירוקה * געגועים למפוח * מלחמה בפריצות * ושיפורים בפעילות הקיץ לנוער

היחסים של כפר ורדים ותושביו עם תרשיחא טובים. למרות זאת, באחרונה עלה הנושא לכותרות באופן שלילי עקב ההתנגדויות לשלב ג'. קבוצת תושבים מהכפר יחד עם תושבי תרשיחא ראו פה הזדמנות לטפל בנושא מהשורש ולקדם את דו הקיום. אני מאוד תומך בכך. למרות העובדה ששלב ג', אשר אני מאמין שהוא חיוני לכפר ורדים, היה הקטליזטור, אני מאמין גדול בדו קיום וחושב שהגיע הזמן לשיח אמיתי, ערכי, בגובה העיניים, בין יהודים לערבים ודרוזים בגליל.

הקבוצה הכינה מסמך, וכגודל הציפיות גודל האכזבה. מהמסמך ניתן לחשוב שאין כלל בעיות בגליל מלבד נושא האדמות. על זה קם ונופל דו הקיום. תרבות הנהיגה אינה בעיה. איכות סביבה כלל אינה מוזכרת. מטרדי רעש קטנים כמו המוזיקה והירי מחתונות הקיץ – אלו כלל וכלל אינם נושאים לעסוק בהם. לדעת מחברי המסמך יש בעיה חמורה אחת: אדמה! אל המסקנה הזו הגיעו לאחר שהתעלמו מכל המידע התכנוני שהועבר להם על ידי מהנדס העיר מעלות תרשיחא ועל ידי ציון דרור, מנהל מחלקת הנדסה בכפר. זו חשיבה שבלונית וסטריאוטיפית אשר מתעלמת מהצרכים והבעיות של חיי היומיום באזור. במידה מסוימת היא פטרונית ומתנשאת, לא בגובה העיניים. אנחנו יותר טובים, לנו אין בעיות וצרכים, והם, הם צריכים עזרה. עזרה במה? באדמה.

הייתי שמח לו השיח היה פחות פוליטקלי קורקט ויותר אמיתי. לדעתי, תרבות הנהיגה של בני המיעוטים בגליל דורשת התיחסות. זו אינה עמדה של ראש מועצת כפר ורדים. זו עמדה של כל ראשי הרשויות במגזר הערבי. גם נושא איכות סביבה מחייב התיחסות. נושא היריות, הזיקוקים והרעש העולה מחתונות בתרשיחא מפריע לרבים מאוד מתושבי הכפר. כשאנחנו מדברים על דו קיום, בואו נדבר גם על נושאים אלו.

***

כפר ורדים נבחר כאחד מ-10 הרשויות הירוקות בארץ. קיבלתי את הפרס בטקס יפה בגני התערוכה. בטקס נכחו כל ראשי הרשויות שזכו, יחד עם אנשי איכות הסביבה עובדי הרשות. ועדת הפרס כללה את ד"ר יוסי ענבר, עד לא מכבר מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה, ואנשי מקצוע אחרים. אנחנו באמת רשות ירוקה, ממחזרים יותר מכל רשות אחרת. ביצענו פעולות רבות לחיסכון באנרגיה ברשות (כמו להזרים פחות מ-220 וולט ברשת התאורה הציבורית בכפר), אנחנו מעודדים שימוש בקומפוסטרים ומחנכים לקיימות. למרות זאת, כל אחד מאיתנו יודע שאפשר לעשות עוד רבות. המועצה דנה ואישרה בישיבתה האחרונה התקנת מתקנים פוטוולטאים על גגות מבני הציבור בכפר, כחלק מהמכרז של אשכול גליל מערבי. באותה ישיבה דנה המועצה בהכרזת כפר ורדים כשטח תפעולי על מנת להפעיל רכבים חשמלים בתחומי הישוב. רכבים כאלה זולים בתפעול ויאפשרו לנו להפעיל שאטל על ידי מתנדבים בעלות של 10% מעלות הפעלתו של רכב בנזין. אזור תפעולי יאפשר לתושבים המעוניינים בכך להשתמש ברכב חשמלי בתחום היישוב. שום יישוב אינו ירוק ללא השתתפות של התושבים ועובדי המועצה, תודה רבה על שיתוף הפעולה.

***

המשרד לאיכות הסביבה העביר חוק האוסר על השימוש במפוחים. חובבי איכות הסביבה חגגו. פחות רעש ופחות אבק. רק שלמעשה למפוח אין אלטרנטיבה יעילה לניקיון הרחובות. עובד הניקיון, "מטאטא הרחוב" שהכרנו פעם, הוא בעל הספק זעום יחסית למפוחים. בישראל, בה עלות כוח אדם יקרה מאוד, הפיתרון הטכנולוגי נתן מענה יעיל וזול. מכונת טיאוט אשר לפניה עובר מפוח עשו ניקיון שכמוהו לא ניתן לעשות עם מטאטא רחוב אנושי. חוק הוא חוק, צריך לקיים אותו, אבל צריך גם לומר שנכון לעת הזו אין לרשויות פתרונות אלטרנטיבים. אפשר לנקות בידיים לכלוך כמו ניירות, אריזה וכדומה. מעבר לזה אנחנו עדין מחפשים פיתרון איכותי לניקיון של שטחים ציבוריים גדולים.

***

כפר ורדים סובל מגל פריצות. ועדת ביטחון קיבלה החליטה על הפעלת מרכז ההפעלה באמצעות מתנדבים והפעלה של סיורים ותצפיות בלילות. מאז ינואר המועצה אינה גובה את אגרת השמירה ולכן אין שימוש בחברת שמירה חיצונית. יחד עם זאת, בסיוע המשטרה אנחנו עושים ככל יכולתנו על מנת למגר את הנגע. השקענו אמצעים, הזעקנו מסוקים ויש לנו שיתוף פעולה מעולה עם המשטרה. זאב דוידוביץ ועפר יעקב מרכזים את פעילות המתנדבים. עפר מרכז גם את סיירת ההורים אשר מהווה עוד סיור ותצפית ברחבי הכפר. החלטתי להתריע במסרונים לתושבים כאשר יש לנו חשד שמתבצעת פעילות פלילית. המטרה היא לעדכן ולבקש מהתושבים לשמור על עירנות ולדווח על כל אירוע חריג. קרו באחרונה יותר מידי מקרים בהם יכולנו לתפוס את הפורצים אילו דווחנו על הפעילות החשודה בזמן. דווחו מיידית ל-100 או למשטרת מעונה במספר 04-9578444 על כל אירוע חריג. אני רוצה לומר תודה למתנדבים הרבים, לחברי ועדת ביטחון, למאיר גרינפלד ואיריס ועקנין – חברי המועצה שעוסקים בנושא.

***

פעילות הנוער השנה מסתמנת כמוצלחת. גלעד ודנה מהנוער, יחד עם יפעת, עשו עבודה מצוינת. ההכנות לפעילות הקיץ השנה כללו את לקחי שנה שעברה ושותפו בהם הורים לבני נוער. בנוסף שיתוף פעולה עם הבריכה ועם בית הקפה מאפשר פעילויות בשעות לילה מאוחרות. בשנה שעברה עשו 157 בני נוער מנוי לפעילות הקיץ, והשנה עלה המספר ל-210. בכל אחת מהפעילויות, כולל במועדון הנוער, אנחנו רואים השתתפות ערה יותר של בני הנוער. נאחל להם ולנו קיץ מהנה ובטוח.