עיתון כפר ורדים א-לה כפר 182 | סיון יחיאלי

ישר מהראש / סיון יחיאלי


משגיחים בחום

סיירת ההורים, מצלמות האבטחה וערנות של כולנו יסייעו לנוער לעבור עוד קיץ מהנה ובטוח * העונג של מערכת החינוך * וקרדיט למי שמגיע

חופש בכפר ורדים והרחובות תוססים בלילה. סיירת ההורים שלנו החלה לפעול בראשותו של עפר יעקב. כמו בכל שנה אני קורא לכולם להתנדב לפעילות. ניתן להתקשר למועצה ולהשאיר שם ואנו ניצור עימכם קשר.
לצד ההנאה והשמחה מהחופש הגדול קיים גם חשש מובן מהתנהגויות מסכנות של בני הנוער. התנהגויות מסכנות הן מגוון של פעילויות אשר אנחנו כקהילה וכהורים מבקשים להימנע מהן. תפקידה של סיירת ההורים הוא להפגין נוכחות בכפר ולוודא שבני הנוער מוגנים. אני מזכיר לכולנו שלא רק בני הנוער של כפר ורדים מסתובבים ברחובות הכפר. בני נוער מהסביבה כולה באים לכפר. לרוב אין מדובר בבעיה, אך לעיתים רחוקות הסיפור מורכב יותר. כך למשל, בשנה שעברה הסתובבו חיילים משוחררים מכפר שכן מסביב לנערות מחטיבת הבינים באופן שגרם להן חוסר נוחות. שיחה עם נכבדי כפרם פתרה את הבעיה.
סוגיה אחרת שחשוב להתמודד עימה היא שתיית אלכהול. חוק האלכוהול החדש מטפל בנושא חלקית, אך עדיין אנו מעוניינים לוודא שאין שימוש לא מבוקר באלכוהול ברחובות הכפר ולא את ההתנהגויות המסוכנות אשר אלכוהול מוביל אליהן.
פרשנו בכפר את מערך המצלמות אשר מחוברות אל מרכז ההפעלה. מרכז ההפעלה טרם החל לפעול אך המצלמות כבר פועלות וניתן לשחזר אירועים אשר קרו בכפר ונקלטו בעדשות המצלמות. בני נוער ממועצת הנוער פנו אליי בחשש כי המצלמות יפגעו בפרטיותם. חשוב לי להבהיר כי החשש אינו במקומו. הצבת המצלמות נועדה לספק הגנה וביטחון לתושבי הכפר, כמו גם לאפשר למשטרה לתחקר פריצות. בפגישה עם הנוער הבהרתי חד משמעית: אנחנו מאוד מכבדים את בני הנוער בכפר ורדים ואין לנו שום כוונה לפגוע בפרטיותם. המצלמות אינן מכוונות אל "הזולות" של בני הנוער. הן מכוונות אל צמתים ודרכים מרכזיות בכפר. אגב, ביישובים השייכים לפרוייקט "עיר ללא אלימות" משתתף המשרד לביטחון פנים חלק ממימון הפרויקט. במקרה שלנו, לצד המועצה מימן את הפרויקט צוות בין משרדי שכלל את משרדי הביטחון, הפנים והחינוך.

***

המועצה ערכה השבוע ערב הצדעה למערכת החינוך הפורמלית והבלתי פורמלית של כפר ורדים. היה ערב מרגש. צוותי החינוך מכל מוסד הכינו קטע שהוקדש למנהלים. לאחר מכן הופיע המשורר יורם טהרלב בתכנית מהנה ביותר. אני חסיד של יורם טהרלב עוד משנות השמונים, עת קיבלתי את ספרו הנשיקה הראשונה. הוא ציטט כמה שירים מהספר והשמחה הייתה רבה.
בערב דיברתי על מאמר מרתק שפורסם בעיתון כלכליסט, תחת הכותרת "לגעת בעונג". פול בלום ודן גילברט, מחוקרי הפסיכולוגיה המובילים בעולם, הצליחו לפצח את נוסחת העונג האנושי: מה שמענג אותנו הוא מה שנדמה לנו שאנחנו יודעים, בלי שום קשר למה שקורה באמת. אני לוקח את זה לכיוון מערכת החינוך בכפר. במבחן התוצאה המערכת כולה מייצרת בוגרים לתפארת. אנו, הקרובים למערכת החינוך, יודעים עד כמה היא איכותית. האתגר הוא כיצד להצליח להעביר את החוויה שלנו גם אל ההורים והיישוב כולו. יש לנו מערכת חינוך לתפארת, היא מאירה את הישוב וחשוב שהאור ייראה.

***

לסיום, הבהרה: בפעם הקודמת כתבתי על מהלכים חשובים שנעשים בכפר בתחום החינוך. אחד המהלכים הוא ספר החינוך היישובי. חשוב לי להבהיר שהיוזמה לספר, כמו יישום המהלך כולו, היא של יו"ר ועדת חינוך ד"ר אסנת עקירב, אשר פועלת בנושא זה מול עידו חגאי ומנהלות מוסדות החינוך.

שלכם, סיון

בתמונה: ערב ההצדעה. מערכת חינוך לתפארת
צילום: בן עמי מוסק

 
   

 

חזרה לדף ורדה ומדורים