עיתון כפר ורדים א-לה כפר 182 | שביל אוליבר

שביל אוליבר


קבוצת תושבים הכשירה שביל טיולים מכפר ורדים דרך נחל יחיעם למבצר יחיעם, שילטה אותו ואף דואגת לרווחת חיות הבר. רגע של הרמוניה עם הסביבה

קרן דרוקמן אדיב

שביל טיולים חדש מכפר ורדים לנחל יחיעם נחנך לאחרונה, לאחר שנפרץ, הוכשר וסומן על ידי קבוצת תושבים מכפר ורדים. היוזמה היא של אליעזר אוליבר (המוכר פשוט כאוליבר) שביצע את העבודות יחד עם עשר משפחות נוספות, רובן מרחובות דישון וכזיב. השביל מוביל מרחוב כזיב, שבתיו נושקים לשמורת טבע אל תוך ערוץ נחל יחיעם. ניתן להגיע בו עד למבצר יחיעם או לקצר ולחזור לשכונת מעלה השמורה.
בעבודות השתתפו עובד שפירא, משפחת מרקוס, יואב ניצב ועוד משפחות שוחרות טבע וסביבה. גם ראש המועצה, סיון יחיאלי, השתתף בעבודות. העבודות כללו פריצת שבילים בתוך סבך וסימון השביל על גבי הסלעים. הפרויקט החל לפני מספר חודשים והוא הסתיים לפני ימים אחדים.
השביל מכפר ורדים אל יחיעם שימש מטיילים עוד לפני העבודות, אך הצעידה בו הייתה קשה והיו אף מספר פעמים בהם מטיילים איבדו את דרכם והיו על סף התייבשות.
גם לאחר העבודות והסימון הייתה משפחה אחת של נופשים ש"התברברה" בשביל. לאחר שהמשפחה חולצה בשלום הבין אוליבר שלא מספיק סימון על אבני הדרך, אלא יש לשלט בצורה ברורה את השביל כדי למנוע מקרים נוספים של התברברות. היום מוצבים לאורך המסלול ארבעה שלטים שמטרתם לסייע למטילים, ולהפחית סיכונים של הליכה לאיבוד. השלט הראשון ניצב בסוף רחוב כזיב מסמן את תחילת המסלול ושם אפשר להחנות את הרכבים. את השלט תרמה משפחת מרקוס מכפר ורדים. השלט השני מוצב בתחילת האפיק היורד לנחל יחיעם. שלט שלישי הוצב בתוך אפיק הנחל ומראה את הכיוון חזרה לכפר ורדים. השלט הרביעי הוא שלט המפה הגדול אשר נותן מידע מדויק במרחב, והוא אף מחופה בגג אדום להגנה מפני הלשלשת של עופות הטרף.

שיטת האמבטיה

הטבע הנושק לגינותיהם של התושבים ביישוב, מזמין את חיות הבר להגיע סמוך מאוד לחצרות הבתים בעיקר בתקופה הקיץ. החיות הזקוקות למים נכנסות לחצרות וגורמות נזק. חזירי הבר פגעו במדשאות פארק המחצבה ובמדשאות בהר דפנה, הרסו מערכות השקיה בגינות ציבוריות חיסלו גינות פרטיות ואף טרפו חיות מחמד. אין זה פשוט להקטין נזקים ולשמור על שכנות טובה עם דיירי הטבע שחיים בסמוך אלינו כמו חזירי הבר, גיריות, קיפודים, דורבנים, זאבים, צבועים, תנים שועלים, וכמובן שפני הסלע הידועים לשמצה. אבל אוליבר מסתייג מהדילול שעושים פקחי רשות הטבע והגנים: "הדילול נעשה בלית ברירה ולרוב בשל הלחץ של התושבים". למניעת היריות יזם את "שיטת האמבטיות": אמבטיות רחצה ישנות יונחו בשטח ויוטמעו בתוך הטבע. שכנים מתנדבים ימלאו אותן במים, לרוויית חיות הבר. וכדי למנוע מעדר הפרות לשתות את המים יניחו רשתות ברזל אשר מונעות מהפרות להתקרב.
למבצע השקיית חיות הבר רתם אוליבר שכנים, ובהם יהודית ניצב ויהודית מולר. משפחות נוספות שרוצות לקחת חלק בפרויקט השקיית חיות עד לבוא 'היורה' (הגשם הראשון, לא הפקח), מוזמנות לפנות לאוליבר והוא יסייע להם בצד הלוגיסטי.
אוליבר מסכם: "חשוב לזכור שהחיות היו פה קודם, וכנראה יישארו גם אחרינו. היופי של כפר ורדים שהוא מתמזג עם הטבע, וחשוב שנדע לשמור עליו ולדעת להשתלב עם הקיים. מצד אחד לעודד את התושבים והתיירים להכיר את הסביבה הקרובה, ומצד שני לשמור על חיות הבר. אנחנו לא 'יישוב גדר', לא מוקפים בגדר ביטחון, וטוב שכך. אבל צריך להיות זהירים. ילדים וזקנים יכולים להתרחק בתוך הוואדי, וחיות הבר יכולות להתקרב יותר מידי. אני מזמין את כל מי שמתחבר לשמירה על הטבע להצטרף ולסייע, והכי חשוב צאו לטייל בשביל לכיוון נחל יחיעם".

בתמונה:
עובד שפירא, יואב ניצב ואוליבר ליד השלט הגדול. "צאו לטייל"

 
   

 

חזרה לדף חדשות