עיתון כפר ורדים א-לה כפר 182 | תערוכות

תערוכה משל עצמו


עבודות השמן של אהרון גלעדי דורשות התבוננות והתעמקות בפרטים. יש, והרקע נעלם לגמרי, הדמויות שקופות משתלבות בלובן הבד, והצבעים הופכים עזים ונועזים. האוצרת עדי גרינפלד מספרת על התערוכה "פנים אל פנים" שתיפתח בגלריה טל

עדי גרינפלד

אני מאד שמחה על ההזדמנות והזכות לחקור ולהציג אמן שהכרתי והערכתי מזה שנים רבות. ההתחברות שלי לעבודתו של אהרון גלעדי, לדמויות הדוממות חסרות הפנים, הייתה רגשית ומיידית ועוררה בי סקרנות. הרעיון לפתיחת התערוכה הועלה בעקבות תערוכה קבוצתית בשם "ארץ ארץ", שהוצגה בגלריה טל בשנת 2008, לרגל שישים שנים למדינה. בעקבות התערוכה, בה הוצגו גם עבודות של גלעדי, נוצר קשר בין משפחת גלעדי לגלריה טל ועלה הרעיון להקמת התערוכה.

לתערוכה "פנים אל פנים" קדמו חודשים רבים של תחקיר ועיקרה מאוסף המשפחה. בנוסף, יוצגו בה עבודות קודמות מארכיון קיבוץ אפיקים ומאוספים פרטיים. בתערוכה יוצג קטלוג, הכולל מאמרים שונים על האמן ועבודותיו וציטוטים של אנשים שכתבו עליו, כגון לאה גולדברג, דוד בן גוריון, ד"ר חיים גמזו, א. קולב ואמנים חברים כמו סטימצקי וקדישמן.

התערוכה מאפשרת התבוננות חוזרת בעבודתו של גלעדי, מתוך פרספקטיבה של זמן ובקונטקסט של תקופתו ואירועי חייו. אירועים המייצגים את הדור השני באמנות הישראלית. אמנים אלה עלו לארץ כחלוצים, עבדו בכל עבודה נדרשת ובפרט בקיבוצים, המשיכו ליצור בגלוי ובסתר, ולקחו חלק בדיונים הסוערים של חיפוש דרך באמנות.

בתערוכה מוצגים ציורים מייצגים מגוף עבודתו העיקרי, ציורי דמויות משפחה ותמונות מחיי יום יום של אנשים אנונימיים בשגרת יומם, בעבודה או במנוחה. כמו כן מוצגים מעט רישומים ורישומי צבע, שנשתמרו בעיקר בחוברות שאייר בתחילת דרכו, וכמה מציורי הפסטל שצייר בימיו האחרונים בבית אבות.

גלעדי מייצג אמנים ישראליים אחרים בדרך שעשה מעלייתו לארץ, ההשתתפות בהקמת ישוב, חיי הקיבוץ, העזיבה ובניית חיים חדשים בעיר, והחשיפה לעולם הגדול. אבל הוא גם מיוחד במינו ביצירתו המקורית שהתפתחה בדרכו שלו. בדרכו זו, אשר לא השתלבה בזרמים המרכזיים שהתפתחו, הוא היה כמו "זרם משל עצמו", כפי שכונה על ידי אחד המבקרים.

"פנים אל פנים", גלריה טל כפר ורדים. פתיחה בשבת ה-24 ביולי בשעה 12:00. www.talgallery.co.il

תערוכה נוספת נפתחת החודש, "הבט אחורה בזעם" המציגה עבודות של פיליפ רנצר. התערוכה תיפתח ב-24 ביולי במוזיאון הפתוח גן התעשייה תפן. 04-9109613.

בתמונה:
דמויות ללא פנים. עבודה של אהרון גלעדי. גלריה טל.

 
   

 

חזרה לדף ורדה ומדורים