א-לה כפר גיליון 179 | ורדה

ורדה

במודעות ברכה שפרסם ראש המועצה בכלי התקשורת נכתב ככה: "למשפחת כפר ורדים, חג פסח שמח וכשר, אביב של פריחה, שגשוג והתחדשות". ברכות זה נחמד, אבל ורדה, כדרכה בקודש, מתעקשת על קטנוניות. אז היא עשתה תחקיר פולו-אפ מקיף ולהלן הממצאים: בשום ספר טלפונים אין בישראל משפחה שקוראים לה "כפר ורדים", ואצל רוב תושבי הכפר האיחול לחג שמח בהחלט הצליח, אבל עניין הכשר לא ממש עבד.

וכמעט באותו עניין, ההזמנות לחגיגות נפתחות כך: "מועצה מקומית כפר ורדים מזמינה את משפחת כפר ורדים...". אז יפה שהפעם מי שמזמין זה המועצה כולה, ולא ראש המועצה כמו בשנה שעברה. מצד שני, נשאל שוב: למה להזמין רק משפחה אחת, ועוד כזו שלא מופיעה בשום ספר טלפונים?

ורדה שולחת ברכה חמה לנבחרת מעלות בהוקי קרח שזכתה באליפות ישראל, כשניצחה את הנבחרת של בת ים במשחק שהתקיים במרכז קנדה במטולה. לברכה שלה היא מצרפת בקבוק חם, שיפשירו קצת, ולקוראיה היא שולחת גלובוס, שיבינו את האייטם עד הסוף.

ואם כבר ברכות ופרגונים, אז ורדה מורידה את הכובע בפני מי שארגן את טקס יום השואה, ומציינת את עובדי המועצה שהקימו ובנו וחיווטו במשך כל היום ופירקו הכל עוד באותו הלילה, כמעט בלי רגע מנוחה.

מכירים את רג'פ טאיפ ארדואן? למי ששכח, זה ראש ממשלת תורכיה, שיוצא על מדינתנו המסכנה בכל פעם שהוא רואה מיקרופון. אבל יש אנשים שהמתיחות הזאת עם תורכיה לא מפריעה להם. סוג אחד של אנשים כאלה זה חובבי קלאבים, שממשיכים לזרום לאנטליה על נשותיהם, טפם וכרסם; והסוג השני זה סטף ורטהיימר שאירח במוזיאון תפן משלחת יזמים בכירים ומנכ"לי חברות מאזור התעשייה טכנופארק בגבזה שבתורכיה. מופתעים? אולי העובדה הבאה תמתן קצת את ההפתעה: אזור התעשייה הזה הוקם בבעלות משותפת של ורטהימר ומינהלת אזור התעשייה גוסב.

בכל אופן, אם מישהו חלילה מקל ראש במשמעות הביקור, ההודעה לעיתונות מיד מעמידה אותו במקום, ומצטטת את אריה דהן, מנכ"ל גני התעשייה: "מטרת הביקור הינה חיזוק הקשרים ושיתופי פעולה עסקיים בין שתי המדינות". ושארדואן יתפוצץ.

ובמוזיאון שבפארק התעשייה היה פסח מלא בפעילות ובמבקרים, בעיקר עם ילדים. הינוקות נהנו ממגוון פעילויות, ובמיוחד מבנייה בחלקי לגו ענקיים ב"לגו-לנד" והרכבת מכוניות של ממש ונהיגה עליהן עם תום ההרכבה.

על שולחנה של ורדה נחתה הודעה לעיתונות מטעם אורט מעלות, שמספרת על הצלחת תלמידי בית הספר "באולימפיאדה הוירטואלית" במדעים. אז רק שתדעו: יש "משלחת אולימפית" שמונה 15 תלמידים מכיתות ח' ו-ט', הם כבר העפילו לשלב השני של האולימפיאדה ומתחרים בנושאים מאתגרים כמו פרסום, מיחזור ועיצוב בשוקולד. אבל מה שהכי יפה זה ההסבר מאיר העיניים מיד בפתיח של ההודעה, וורדה מצטטת מילה במילה: "האולימפיאדה הוירטואלית היא תחרות בתחומים מגוונים הנערכת באמצעות רשת האינטרנט (ומכאן "וירטואלית") בין בני נוער". אהה.

בקפה אחר הולכים חזק על ספורט. אחרי שנתנו חסות לקבוצת כדורסל, הם מסדרים חולצות לקבוצת הרצים של אלי אסרף, ואל יקל הדבר בעיניכם. אלה לא מסתפקים בחולצות טריקו פשוטות, אלא משתמשים בסחורה מקצועית עם האפקט הכפול: סופגת זיעה ושקלים בפעולה אחת.

ואם כבר אנחנו בענייני ריצה, אז ורדה שמעה שאותו אלי אסרף וכמה משוגעי ריצה נוספים מנסים לארגן את "מירוץ כפר ורדים". מדובר באירוע חגיגי וכיפי, שאם ישיגו מספיק חסויות ויארגנו אותו נכון יכול למשוך לכפר המון מבקרים ולעשות כאן הרבה שמח (כן, מותק, גם לכיס של בעלי עסקים). נכון, יש בעיה קטנה עם העניין הזה שבסוף צריך גם לרוץ, אבל ורדה משוכנעת שיהיה מי שיעשה את זה ומברכת על היוזמה.

נתי שיינפלד נטש את העמדה במסעדה ונראה מסתובב במרכז המסחרי כשהוא רזה מתמיד, גבוה נורא ומתנועע בזריזות מפתיעה. מבט קצר כלפיי מטה גילה לשליח ורדה במרכז המסחרי שהאיש התחיל לנוע על גלגיליות.

המרכז הרפואי כפר ורדים שוב עובר מקום. אחרי שנה וקצת בתוך מרכז "יד ביד" זזים אבי ואירנה אדיר עוד כמה מאות מטרים לאזור המסחרי הקטן שעל גבול תרשיחא כפר ורדים. הם יתמקמו בקומה השנייה של אחד הבניינים שם ומבטיחים יותר חדרים, יותר רופאים ויותר שירותים. טוב, מה יבטיחו?

ורדה, כעיקרון, לא מקפידה על עיקרון, ותמורת מחיר טוב היא גם מוכנה למכור את אלו שעוד נותרו לה. ובכל זאת, לפחות בינתיים היא כעיקרון לא משתפת פעולה עם גורמים שמנסים להגיע אליה באמצעים הבאים: הבטחה לחגיגת עצמאות (או פסח, או שבועות) בגדול ובאותיות הפחות גדולות סתם מבצעים; מי שמתעקש לשווק עצמו במכשיר הארכאי שנקרא פקס (דואר זבל היא דווקא מוכנה לסבול), ובעיקר בעיקר מי שמטלפן אליה ומדבר בהודעה מוקלטת.

ולפינתנו הקבועה המתחלפת, והפעם ציטוטי החודש. ולכבוד יום העצמאות כמה ציטוטים המיוחסים לראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון: "לחם אין לי, חזון יש לי"; "אינני יודע מה העם רוצה, אבל אני יודע מה העם צריך"; "כל המאמין שלא ניתן לשנות את ההיסטוריה, מעולם לא ניסה לכתוב את ספר הזיכרונות שלו"; "כל יהודי שאינו מאמין בנסים אינו ריאליסטי"; "בן־אדם אינו יכול לשנות את מקום לידתו, אבל הוא לא מוכרח למות באותו מקום"; "עוד 30 שנה יהיו חרדים רק במוזיאונים".

שבת שלום וחג עצמאות שמח.

בתמונות:
נבחרת מעלות בהוקי קרח
סטף עם המשלחת מתורכיה
ילדים נוהגים במוזיאון תפן
דוד בן גוריון

 
   

חזרה לורדה ומדורים