א-לה כפר גליון מספר 178 נושא: הבית הגלילי. מרץ 2010 | סאסא

אבן מתגלגלת

חזרה לכתבות

איך קרה שהבתים בקיבוץ סאסא בנויים מאבן גלילית יקרה. סיפור שמתחיל בתקופת האבות

איילת בר מאיר


סאסא, סעסע, סאסא

הצופה על קיבוץ סאסא יבחין בישוב מתנשא על הר מעל מטעי הנשירים. עציו גבוהים, בתיו כצבע אבני הגליל ואין בו אפילו גג רעפים אחד. למעשה זהו תל החולש על צומת חירם ומשחר ההיסטוריה ועד ימינו היה מיושב. האדמות הפוריות לרגלי הרי המירון, שפע המים והשליטה על הצומת החשובה באזור, הקנתה לסאסא את חשיבותה לאורך התקופות. בשיאו של ההר נמצאו שרידי בית כנסת, דהאר אל עומר בנה במקום את אחת ממצודותיו וגם מסגד היה על פסגתו בזמן שסאסא היה הכפר הערבי סעסע. בשדות הקיבוץ אף נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים המעידים על התיישבות עוד בתקופת האבות (תקופת הברונזה התיכונה, לפני כ-5,000 שנה). בימי המרד הערבי היה הכפר סעסע ידוע כבסיס לכנופיות פורעים וב-1948 הוא נכבש במבצע חירם ותושביו ברחו ללבנון או לכפרים אחרים.

קבלת פנים קרה

בינואר 1949, ביום שלג מקפיא עצמות, עלו לקרקע ראשוני קיבוץ סאסא, אמריקאים חברי השומר הצעיר. תחילה גרו בבתי הכפר הערבי הנטוש, אך עד מהרה הבינו שבלתי אפשרי יהיה לגור בהם לאורך זמן. רוח נכנסת בסדקי הקירות, הגגות העשויים אדמה וקש דולפים, אין שירותים ותנאים סניטרים והבנייה רחוקה מלהיות איכותית.

להשתמש במה שיש

חברי הקיבוץ, החליטו לבנות בתים חדשים ולהשתמש בחומר הגלם שברשותם, כלומר באבנים. אבנים רבות עמדו לרשותם. אבני הבתים הרעועים ואבנים שהיו פזורות בשטח כתוצאה ממבנים שנהרסו בעת פשיטת צה"ל. ראשוני הקיבוץ סברו שנכון וטבעי לבנות באבן מפני שיש ממנה הרבה ובגלל השילוב הטבעי עם הנוף והמקום. בנוסף, קירות האבן העבים מבודדים היטב מהקור הגלילי.

לישון עם תרנגולת

את האבנים, שראו בוודאי כתלים רבים בימי חלדם, היה צורך לסתת שוב. לשם כך הובאו סתתים מנצרת אשר שהו כמה חודשים בסאסא וסיתתו מחדש אלפי אבנים. מבנה האבן הראשון היה הלול ואחריו נבנו עוד מבנים רבים העומדים על תילם עד היום: חדר האוכל, בתי הילדים וחלק מבתי החברים. הלול היה מבנה ארוך בן שתי קומות, עם חלונות מוארים בלילה ומי שבשנות החמישים עבר על הדרכים, היה בטוח שאנשי הקיבוץ החרוצים בנו במקום בית מלון.

אבן מקומית, גגות שטוחים

לא קל היה לתכנן יישוב חדש על תל. שלוש תוכניות הוצעו ולבסוף נבחרה תוכניתם של זוג האדריכלים נדלר את נדלר. לאט לאט קם במקום קיבוץ חדש טובל בירק, אשר בתיו עשויים אבן מקומית וגגותיהם שטוחים, משמרים את סגנון הבנייה שהיה כאן לפנים.
כשגדל הקיבוץ והמשך בנייה עמד על הפרק, ביקשו חברי סאסא להמשיך לבנות באבן. תחילה התנגדו לכך בסוכנות ובקיבוץ הארצי, בטענה שזו בנייה יקרה מידי. אך בשיחת קיבוץ שהתקיימה ב-1951 הוחלט באופן רשמי שהבתים בסאסא ייבנו מאבן, או לכל הפחות יצופו באבן. מאז ממשיכים להקפיד בסאסא על בניית בתי אבן עם גגות שטוחים, כולל בהרחבה הנבנית כיום.

האבנים המתגלגלות

כך, במקום שעמד הכפר הערבי סעסע, במקום שעמדה מצודה בימיו של דהאר אל עומר, במקום שהיה הישוב היהודי סאסא בתקופה הרומית והביזנטית, במקום שהיה מיושב מאז ראשית ההיסטוריה, קם בית גלילי חדש, עשוי אבנים שיודעות את גלגולי העבר ושותפות בהקמת ההווה.

**

הכותבת היא מורת דרך ומדריכת טיולים בגליל. www.ayeletbar.co.il.

בתמונות:
חדר האוכל של סאסא. בסוכנות ובקיבוץ הארצי התנגדו לבניה באבן
ראשוני סאסא בונים את ראשוני הבתים (באדיבות ארכיון הקיבוץ)

 
   

חזרה לכתבות