א-לה כפר גליון מרץ 177 | לידיה גרינפלד

לידיה גרינפלד

האייפל בפריס, האנטנה בכפר ורדים

תמונת מצב וניתוח האפשרויות בנושא האנטנה הסלולרית

רם דישון, המהנדס המומחה ששכרה המועצה המקומית לייעץ לה בנושא אנטנות סלולריות, מגלה: "אני אישית נוהג בצורה זו – אני משוחח בנייד אפילו ללא אוזנייה, אבל נלחם להורדת אנטנה הקרובה לביתי. אני מקפיד על שיחות קצרות, ויעיד על כך גובה החשבון שלי".
את הדברים הכנים האלה אומר רם דישון אחרי שהסביר מה ההבדל בין הנייד לבין האנטנה שאליה הוא משדר: "המכשיר הנייד משדר בעוצמה הנקבעת על ידי תחנת הבסיס (האנטנה). ככל שתחנת הבסיס רחוקה יותר, כך עוצמת השידור של הנייד גבוהה יותר, והאדם המשוחח המחזיק את הנייד קרוב לראשו 'חוטף' יותר קרינה. המשמעות הנובעת מכך היא שעדיפות אנטנות רבות וקרובות לאיזורי המגורים, מאשר אנטנות מרוחקות. אך דא עקא, ברגע שמתקינים אנטנות בתוך איזורי המגורים, עלולות להיות דירות קרובות לאנטנות, שדייריהן יוקרנו בעוצמה יותר גבוהה מהמקובל. הבעיה היא שדיירים אלו מוקרנים בכל שעות היממה, בעוצמה ללא שליטה, בעוד שהמשוחחים אמורים לקצר בשיחות או להשתמש באוזניות".
עוד מספר רם דישון על ההסכם שהגיעה אליו המועצה המקומית כפר ורדים עם חברת הסלולר: "מה שהושג בכפר ורדים מהווה תקדים חשוב (אנטנות בתוך הישוב עם התחיבות לעוצמת קרינה מירבית של 1 מיקרוואט לסמ"ר בדירות). בפגישה האחרונה עם אלכס שלו מפרטנר הושג תקדים חשוב נוסף: החברות הסכימו להתקין משדרים בתחום תדר אחד מבין השלושה המקובלים כיום. המשמעות היא שרמת הקרינה בכל הכפר תהיה עוד יותר נמוכה (1/3) ומספר הדירות בהן נתקרב לסף הנ"ל אף הוא יקטן".
אבל גם אם נניח שחברת הסלולר אמנם תתקין אנטנה בהספק נמוך, האם מישהו מאמין שאפשר לפקח עליה ולישון בשקט בקרבת האנטנה, המשדרת 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה? האם אפשר לפקח על חברה פרטית שבונה אנטנה ומבטיחה שההספק שלה נמוך? אם יום אחד תגדיל את ההספק, מי ירים קול צעקה? רק בשבוע שעבר נמסר לי שגם חברת סלקום מבקשת להצטרף לאנטנה של חברת פרטנר. האם זה יכפיל את הקרינה?
התקנת אנטנות סלולריות בכפר היא בעיה סבוכה. אין פלא ששלושה ראשי מועצה ניסו להתמודד איתה בשלב כלשהו בקדנציה שלהם ונכשלו. האנטנות הסלולריות מדגימות בעייתיות אופיינית לעידן שלנו, שמשלב טכנולוגיה מתקדמת עם קפיטליזם חזירי. יש כאן תחום טכנולוגי שמומחים מעטים מתמצאים בו. וגם המומחים חלוקים. מלבד עצם הקרינה שלא ברור עד היום אם וכמה היא מזיקה, ישנה התקינה הלא אחידה, כאשר כל מדינה מאמצת ערכי קרינה שונים.
חברות הסלולר הן תאגידים גדולים ועשירים. הן רוקחות חוזים מתוחכמים עד כדי כך שהמשתמשים עצמם אינם מבינים אותם. בתחום התקנת האנטנות, החברות חשות מאויימות ועל כן הן פועלות לעתים במחתרת.
דבר אחד ברור: הטלפונים הניידים חיוניים היום בכל תחומי התקשורת האנושית. אין טעם לנסות להיאבק בהם ולבקש לחזור לעידן הטלפונים הנייחים. הקריאה להשתמש רק בטלפונים נייחים איננה ריאלית, אף כי יש לה ערך כהמלצה: אם יש באפשרותך לדבר בטלפון הקווי, כדאי שתעשה זאת. זוהי המלצה חשובה מאין כמוה, ויש לשנן אותה חזור ושנן.
כיוון שאין סיכוי שהפלאפונים ייעלמו, עלינו להתרגל גם לאנטנות, שרק בזכותן אנו יכולים לשוחח בכל מקום ובכל שעה. מי שאינו רוצה אנטנה ביישוב שלו הריהו מכחיש מציאות שבה פלאפונים אינם פועלים ללא אנטנות. למען האמת, יש כאן דילמה שקשה ליישבה: נייד רצוי לעומת אנטנה בלתי רצויה. לכן רבים בורחים מן הדילמה למחוזות הזויים.
יש בכפר הסבורים שהקליטה בניידים היא טובה ואין צורך באנטנה נוספת על האנטנות הקיימות ביישובים השכנים. אחרים טוענים את ההיפך ודורשים פתרון. אלה גם אלה לוחצים על החברה הסלולרית, שתספק להם נתונים, כולל מפות קליטה, כדי להוכיח את טענותיהם. אבל גם כאן קשה להכריע. הקליטה יכולה להיות 'בסדר' או 'גרועה', הכול על בסיס אותה מפה.
חברת פרטנר טוענת שהקליטה בכפר ורדים איננה טובה. לעומתה, רם דישון סבור שהקליטה בכפר טובה למדיי, למעט ברחובות תבור ודישון, שהם 'חורים' לא משמעותיים בקליטה. תושבי הרחובות האלה בוודאי לא יסכימו איתו.
הוויכוח על הקליטה מסתבך: אם הקליטה טובה, למה להקים אנטנה? האם מספר קטן של תושבים שאינם קולטים היטב מצדיק הקמת אנטנה? אם הקליטה גרועה, בכמה תושבים מדובר? יש לערוך סקר.
מענייני קליטה סוטה הוויכוח להצעות טכניות שמעטים מבינים אותן. למשל: אולי במקום אנטנה יותקנו ממסרים קטנים דלי הספק ש'יסתמו את החורים' בקליטה? אולי ניתן 'לשדרג' את האנטנות הקיימות ביישובים השכנים? זה אומר אפשר, אחר אומר שאי אפשר, וחברת הסלולר צוחקת על כולם.
יש תושבים שבוחרים להתפלפל: למה פרטנר רוצה בכל זאת להקים אנטנה? יש לה בוודאי סיבות נסתרות שכדאי לחקור אותן. מטיעון כזה, שקורא להתעמק בפסיכולוגיה של החברה, קל לגלוש למחוזות מיסטיים ולהפריח ניחושים פרועים.
וכך כותב ראש המועצה בתכתובת דואר אלקטרוני רבת תפוצה, ללויד אפטר, פעיל בנושא: "למען הסר ספק, אני לא מקבל את 'קביעתו' של לויד [אפטר] שהקליטה בכפר תקינה. היא אינה כזו ולכן רוצות חברות הסלולר לשפרה על ידי התקנת אנטנות. הן לא רוצות להתקין אנטנות רק כדי להרגיז את התושבים הירוקים של כפר ורדים". עוד כותב ראש המועצה ללויד: "אתה מתעקש לעסוק בצד הלא רלוונטי של הנושא. לטענת פרטנר יש להם בעיית קליטה. אתה מתעקש להתווכח איתם על השאלה הזו. אולי אתה יודע טוב מהם לנהל חברות סלולר ולוודא קליטה. אולי לא".
במלים אחרות, אם חברת פרטנר מבקשת להקים אנטנה, יש להאמין לה שהיא דרושה, אחרת לא הייתה מתקינה אנטנה בבית פרטי ברחוב לוטם. האנטנה שהקימה שם פורקה לבסוף, אחרי לחצים, עם הבטחה של המועצה שתינתן לחברה אפשרות להקים אנטנה חלופית בתוך היישוב.
אנטנה חלופית בתוך הכפר? עוד מבול נתונים טכניים נוחת על ראשנו: המיקום המתוכנן של האנטנה, הגובה שלה, ובעיקר עוצמת הקרינה שלה לבתים בסביבה. וכך חוזרים לרם דישון: "אני אישית נוהג בצורה זו: אני משוחח בנייד אפילו ללא אוזנייה, אבל נלחם להורדת אנטנה הקרובה לביתי".
מלבד הדעה שמוטב לקצר בשיחות מאשר להתקין אנטנה יותר קרובה, יש נימוק עקרוני נגד הקמת אנטנה: האסתטיקה. האנטנה שמציעים על עמוד החשמל ליד המרכז המסחרי אמורה להתנוסס לגובה 34 מטר! כותבת שרון יפה, תושבה הכפר המארגנת עצומה נגד הקמת האנטנה: "יש פגיעה נופית. מכל מקום יראו אותה והיא כל כך במרכז הכפר שלא נוכל להתעלם ממנה גם אם נרצה! האנטנה תזדקר ותיראה במלוא 'הדרה': ליושבי בית הקפה במרכז המסחרי, לבאים לקניות אירועים, חג היישוב, יום הזיכרון וכו'. לתושבי שלב ב', לתושבי חרמון, מעלה נרקיס ועוד האנטנה תהיה מפגע בנוף מערבה אל הים".
באשר להיבט התדמיתי של הכפר, שהמועצה חרדה לו ומנסה לשפרו בכל האמצעים העומדים לרשותה, הרי שאנטנה סלולרית היא רעה לתדמית, כפי שכותבת שרון: "אם תקום האנטנה היא תתחיל לשמש כמקום מפגש מזוהה כי כולם יראו אותה מרחוק. היא תהפוך לסמל הכפר".
לבסוף, אין לשכוח שגם רצון התושבים הוא עניין עקרוני. הוועדה המחוזית שדחתה את הערר של חברת פלאפון נגד קיבוץ יפתח, אומרת דברים שתואמים את מאוויי אנשי הכפר: "האנטנה נועדה לשרת את הישובים באזור, ישובים כפריים אשר תושביהם בחרו לגור במרוחק מהמרכז על מנת ליהנות מהשקט ומהנוף הקיימים במקום תוך שהם מוותרים על הקידמה והנוחות הקיימים במרכז".
הנושא סבוך ומאיים ויש החוששים, שאם המועצה המקומית לא תיעתר לבקשת חברות הסלולר להקים אנטנה, יתקינו החברות אנטנות בבתים פרטיים ואיש לא יוכל אז לפקח על הקרינה.