א-לה כפר גליון 176 | סיון יחיאלי

ישר מהראש- סיון יחיאלי

בכנסת ירדו מהעץ

על ביטולו של דיון בוועדת הפנים שאמור היה לעסוק בנושא הדת בכפר * על עבודתה של הוועדה לבחינת מבני ציבור * פנייה נרגשת לעותרים בעניין המקווה * הבית למניין המשפחתי * והמצב המשפטי של האנטנה

איני יודע מי מתושבי הכפר זכה לבקר באגף החדש בכנסת, אגף הוועדות. כראש מועצה אני מבקר שם לא מעט, ואני ממליץ בחום. המבנה חדש, מרשים ויפה, כראוי לדמוקרטיה הישראלית. בשבוע שעבר עמד להתקיים שם דיון שבינו לבין דמוקרטיה אין ולא כלום. נושאו: התנהלות המועצה המקומית כפר ורדים בנושאי דת. הסיבה לדיון היא ידיעות בעיתונות החרדית, אשר התבססו על ידיעות בעיתונות האזורית לפיהן מוגבל חופש הדת בכפר ורדים. בידיעות אלו, החלטת המועצה למנות איש קשר שיהיה אחראי על התקשורת עם ועד בית הכנסת ועם כלל הקהילה הפכה למינוי "מפקח על המתפללים". אחד מידידי כפר ורדים, יו"ר ועדה בכנסת מהמגזר החרדי, נשמע לי מאוד משועשע כאשר שאל בשיחת טלפון "אצלכם בכפר עומדים לשנות את תפילת שמונה עשרה לתפילת שבע עשרה?". פניתי ליוזם הדיון בבקשה כי יסיר את הנושא מסדר היום. בדיעבד גיליתי שרון מוסקוביץ ו-ויקטור חזיזה פעלו גם הם, כל אחד בדרכו, לביטול הדיון המיותר הזה. בסופו של דבר ירדו כולם מהעץ והדיון בוטל. הפרלמנט הישראלי מצא נושאים חשובים יותר לעסוק בהם וטוב שכך.

***

הוועדה לבחינת מבני ציבור התכנסה לישיבה פתוחה ושמעה את הציבור. קדם לכך פרסום נרחב של הקריטריונים עליהם החליטה הוועדה בתאי הדואר ובאינטרנט. כ-50 תושבים השתתפו בדיון הציבורי ונשמעו דעות שונות. לזה אני קורא שיתוף הציבור. בימים הקרובים תסכם הועדה את עבודתה ותעביר את המלצותיה למועצה. המועצה תדון בהמלצות ותקבל החלטות. אני מבקש להודות לאריה ברן ולשאר חברי הועדה על העבודה המסורה והחשובה שהם עושים.

***

בתשעה במרץ ישוב בית המשפט לדון בעתירה שהוגשה נגד המועצה בנושא המקווה. פניתי בעל פה ואני פונה כאן בכתב לעותרים בבקשה שימשכו את העתירה ויחזירו את הדיון למישור הציבורי. אני יודע שלעותרים לא יהיה פשוט לקבל כזו החלטה, כיוון שלא קיבלו את מבוקשם ואין בידם ערובה כי יקבלו אותו. ועדיין זו בקשתי. הדיון בנושא טעון. משני הצדדים יש קיצונים אשר מטרתם היא ניצחון חד משמעי בבית המשפט. אני אישית סבור שהמועצה היא הצד החזק בסיפור הזה מבחינה משפטית. אך הבעיה היא שגם אחרי פסיקת שופט צריכים כולנו לגור יחד כאן בכפר. בנייה ציבורית היא מן הנושאים שדיון ציבורי הוא מקומם. לדעתי, גם מבני דת נמצאים בקטגוריה זו. חלק חיוני ממסע ההחלמה של הקהילה שלנו הוא היכולת של כל צד להבין את מכאובי הצד השני. להבין את האחר ולקבל פרופורציות. צריך לעשות זאת בהידברות. לדעתי זו התחלה לא רעה.

 

***

השבוע הנחנו אבן פינה לבית כנסת עבור המניין המשפחתי. היה טקס מכובד שאורגן על ידי הרב צבי ברגר, ועד בית הכנסת ועובדי המועצה נגה כוכבי, תושיה, מוטי ועדנאן. לטקס הגיעו אורחים מכובדים מחו"ל. במדינת ישראל לא באמת מכבדים את הזכויות של זרמים לא אורתודוקסים ביהדות. אני גאה שאנחנו בכפר מכבדים את כל הזרמים ביהדות. ייבנה פה בית חם לקהילה המסורתית. זו קהילה שמצטיינת בקול ייחודי אשר בולט במתינותו בשיח הציבורי בכפר. העשייה הקהילתית של המניין המשפחתי מאפשרת גם לחילונים גמורים להשתתף בפעילות, שבשום מקום אחר לא היו יכולים להשתתף בה.

כתבתי הרבה על נושא הדת ונגזרותיו הפעם. הוא היה בכותרות וחייבים להתיחס לכך. מצד שני, אלו המכירים את עבודת המועצה יודעים מטבע הדברים כי הנושא, למרות מורכבותו, תופס רק חלק קטן מסדר ימי.

 

בית הכנסת. איש קשר איננו "מפקח"
צילום: עידוא דגן

 

***

ערעור של פרטנר על הדיון האנטנה הסלולרית.

לפני מספר חודשים הגישה חברת פרטנר בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה להצבת אנטנה סלולרית בכפר, על גבי עמוד חשמל ביער מול המרכז המסחרי. הוועדה דחתה את הבקשה.

חברת פרטנר הגישה לועדת ערר מחוזית ערעור על הדחיה. הערר ידון בו ב-2 במרץ. היועץ המשפטי של הוועדה המקומית מייצג את עמדת הוועדה, שהיא כמובן עמדת המועצה. אם יתקבל הערר, יותר לפרטנר להקים את האנטנה. כמעט רבע מהאנטנות הסלולריות בארץ הוקמו על ידי ועדות ערר. הסיבה היא שלוועדה מחוזית סמכות להתנגד למתן אישור רק על בסיס חוק התכנון והבניה לפי הגדרות תמ"א (תכנית מתאר ארצית) 36. קרינה סלולרית אינה עילות להתנגדות לפי הסמכות המוקנית לוועדה המקומית בתמ"א 36. זוהי סמכותו של המשרד לאיכות הסביבה. ועדת הערר תיאלץ לפסוק, ונקווה שתפסוק לטובתנו.

שלכם,

סיון

 

 

 חזרה לורדה ומדורים