א-לה כפר גליון 176 | השלמות למניין

השלמות למניין

הונחה אבן הפינה לבית הכנסת המסורתי בשלב ב'

עידוא דגן

בחמישי שעבר, לקול תרועת שופרים וממש במקביל לישיבתה הציבורית של הוועדה לקריטריונים למבני ציבור בכפר, הונחה אבן הפינה לבית הכנסת הקהילתי של המניין המשפחתי-המסורתי בכפר ורדים בשלב ב', בנוכחות ראש המועצה, חברי מועצה, רב הקהילה צבי ברגר ואורחי משלחת מהתנועה המסורתית קונסרבטיבית בארה"ב.

במהלך הטקס, שהתחיל באשכול הגנים והמשיך אל האתר המיועד לבניית בית הכנסת, בסמוך לחטיבת הבניים שבשלב ב', ראש המועצה נשא דברים, הנערה ספיר מטלו, שחגגה בת מצווה בקהילת המניין, הקריאה באנגלית מכתב מרגש שכתבה לסיון יחיאלי (ופורסם ב"א- להכפר", מצ"ב) בו היא מסבירה על חשיבות המניין לנערה מתבגרת כמותה, וקוראת לו 'לשמור לה על המניין'. הנוכחים המכובדים חתמו על מגילת היסוד והטמינו אותה תחת אבן הפינה. הקרקע לבית הכנסת העתידי ניתנה למניין המשפחתי על ידי המועצה, והמניין עמל המרץ לגיוס התרומות והתמיכות למימון בניית בית הכנסת.

המנין המשפחתי המסורתי בכפר-ורדים החל לפעול מאז ראש השנה 1996, בבית פרטי.

מאז מקיים המניין את חגיו ואת תפילות השבת בפטיו שבאשכול הגנים בשלב א', משובץ בין תחרויות פינג פונג וריקודי עם. בקהילת המניין מגוון רחב של חוגי לימוד למבוגרים, לנוער ולילדים, בין היתר במסגרת פרויקט "חלו"ם", תכנית חוויתית ללימוד המסורת לילדי היסודי. המנין יוזם פעילויות ומפגשים בין דתיים ובין תרבותיים עם כל תושבי הגליל המערבי, כאשר גולת הכותרת הינה פסטיבל "סוכת שלום".

כבר ב- 2003 ראש המועצה הבטיח לסייע בבניית בית הכנסת, וביקש סיוע בתמיכה ממשרד הדתות. ב- 2007 הבקשה לתמיכה אושרה, אך מימושה סוקל על ידי לוביסטים חיצוניים. בינואר האחרון קיבל ראש המועצה הנוכחי מכתב ובו המשרד מודיע לו כי ניתנה ארכה למימוש אותה תמיכה, והשמחה חזרה לשורות המניין.

המבנה המתוכנן לבית הכנסת לא יהיה גדול (1600 מ"ר בנוי) אך בהחלט, כמו שמאוד אוהבים בכפר, יהיה רב תכליתי ומיועד לקיום תפילות ושלל פעילויות חינוך ושרותי קהילה.

בחלק אחד יהיו כיתות לימוד, ספרייה, מטבח, שירותים, מקלט נגד טילים. כאן גם מתוכננים חדר הלימוד של הרבי ומשרדי בית הכנסת והמניין. במפלס העליון ברחבת התפילה, ניתן יהיה לפתוח קיר מודולרי אל מרפסת המקורה בפרגולה גדולה עם מקומות ישיבה, ולהכפיל את מספר המתפללים בערבי חג. המניין מתכנן לייעד את בית הכנסת גם כבית קהילתי לקבוצות שונות בכפר כמו אמהות וילדים, הקרנות סרטים, הרצאות ועוד. התנועה המסורתית בישראל רואה בבית הכנסת הזה את מרכזה בגליל המערבי.

לפי שעה, אין כוונה במניין המשפחתי לשכור את שרותיו של מגייס משאבים, והם בונים על תרומות פרטיות. עלותה הבניה כולל פיתוח גינון, הפרגולה ושאר הפסיליטיס מוערכת בכ- 440,000 דולר. התנועה הצליחה לגייס 296,000 דולר כך שנותרו לגייס 144,000 דולר.

ולחברי הקהילה דרכים רבות לתרום, באתר התנועה ישנו פירוט לגבי רכישה של חלקים במבנה, לזכרון ולשם כבוד. המחירים נעים בין 50 דולר להקדשת ספר מחזור תפילה או 250 דולר לעץ בחצר (הזדרזו יש רק 36 עצים), לבין 45,000 דולר לספר תורה מגולגל (4 במספר) או אם חשקתם לקרוא את הספרייה על שמכם בסך 50,000 דולר. בנוסף תהיה אפשרות הקדשת לוחות זיכרון ברחבי הבניין במסגרת פרויקט להנצחת נספים בשואה וחיילים שנפלו, כולם מקרב תושבי כפר ורדים וקרוביהם. המחיר המפתיע ביותר במחירון הזיכרון וההנצחה האמריקאי, הוא מחיר ההנצחה של קריאת המקלט על שם תורם במחיר של 45,000 דולר! ממש כמו ספר התורה הקדוש מכל בהיכל הזה, האם הם יודעים שם משהו שאנחנו לא?

 
   

חזרה לחדשות