א-לה כפר גליון 176 | בריחת הגננות

בריחת הגננות

גננת בכפר ורדים תקבל כ-2,000 שקלים פחות מחברתה שעושה את אותה עבודה ביישוב סמוך. התוצאה: גננות מעדיפות גנים מחוץ ליישוב, ושתיים כבר עזבו

     
       

ילדים באשכול הגנים. האם הם מקבלים את הגננות הטובות ביותר?

 

עידוא דגן

הגננות בכפר ורדים ממורמרות, ותולות את האשמה במבנה הארגוני של "אשכול הגנים", הגורם להן להשתכר כ-2,000 שקלים פחות מאשר גננות אחרות.

גננות עצמאיות, אפילו ביישובים הסמוכים לנו, מקבלות מה שמוגדר "גמול ניהול גן", שזהה לגמול ניהול בית ספר יסודי עם כיתה אחת בוותק נמוך, ומסתכם בקצת פחות מ-2,000 שקלים בחודש. מובן שזוהי תוספת משמעותית מאוד לשכר גננת. גננות שאינן זכאיות לגמול ריכוז גן ילדים, 'מנוחמות' בגמול חינוך העומד על כ-10% מהשכר המשולב ומתעדכן על פי הוותק והדרגה.

באשכולות הגנים בכפר ישנו תקן לרכזת הגנים באשכול שזוכה בגמול הניהול, ובשל כך שאר הגננות אינן מתוגמלות. זאת, טוענות גננות שלא לציטוט, למרות שבפועל הן בהחלט עוסקות בניהול העצמאי של הגן, ואולי אף יותר מכך, בשל הפעילות המשולבת עם יתר הגנים באשכול. גננת בעלת וותק של שש שנים בניהול גן מחוץ ליישוב, שהגן שלה נסגר, תזכה לקבל גמול ניהול, גם אם תיקלט כגננת באשכול.

בשל הנסיבות, יש גננות טובות שלא מעוניינות לעבוד בכפר ורדים, ולאחרונה אף החלה "בריחה" של גננות מקצועיות ליישובים סמוכים, שם הן זכאיות לקבל את תוספת הגמול המשמעותית. שתי גננות עזבו, והנותרות מנסות לשנות את פני הדברים בסדרה של פנויות להסתדרות המורים ולמשרד החינוך. המאבק בינתיים שקט, ורוב הגננות סירבו לשתף פעולה גם עם כתבה זו, או שהתחמקו.

עוד בתקופתו של רון מוסקוביץ פעל לובי הגננות פעל במרץ ואף הביא את ראש המועצה לשגר מכתב בנושא לשרת החינוך דאז, יולי תמיר. אך דבר מהפעולות האלה לא הוביל לפתרון עבור הגננות כל השנים. אפילו עבודת המחקר של אחת מהגננות באשכול,איריס לביא, שעושה תואר שני בניהול החינוך, עוסקת בנושא ניהול אשכולות גנים, ובחינת יתרונותיו וחסרונותיו הארגוניים של האשכול.

מנהל מחלקת החינוך, עידו חגאי: "בניגוד להרבה מקומות בארץ, לנו יש אשכול גנים. בגן רגיל מוטל על הגננת לנהל את הגן לבדה, והמפקחת מגיעה שלוש פעמים בשנה במקרה הטוב. אצלנו יש מנהלת גנים פדגוגית כל השנה. לגננות אצלנו אין אמנם את תקן הניהול, אבל יש להן דברים אחרים, בעיקר תנאים סביבתיים וסביבה ניהולית הרבה יותר תומכת. מדובר בתקן של משרד החינוך, וזה לא דבר שניתן לשנות. כך נוהגים במקרה של אשכול גנים".

עו"ד צור גלוזמן: "אשתי גננת בכפר הרבה שנים, לכן אני מעורב. בתחילת דרכנו בכפר הגננות היו מקבלות דמי ניהול ממשרד החינוך. בשלב מסוים הן הפסיקו לקבל דמי ניהול מכיוון שישנו הניהול של האשכול. הגננות התחילו להיאבק מכיוון שהרגישו מופלות לרעה לעומת גננות שעושות את אותה עבודה בגנים וביישובים אחרים. הגננות ניסו לפנות להסתדרות, לשרי החינוך למיניהם ולא הצליחו לקבל תשובות. הן טוענות כי מעבר לתפקיד הגננת, עדיין, בפועל, הן עוסקות גם בניהול השוטף של הגן. במשרד החינוך אין החלטה ברורה וחד משמעית בנוגע למקרים של אשכול גנים, והנושא המצער הזה מוביל לנדידת כוח אדם איכותי בתחום אל מחוץ לכפר".

חזרה לחדשות