א-לה כפר גליון 176 | שתי מכות בראש

יוזם פרויקט זהירות ברכים הושעה למעשה מתפקידו בעקבות תק

שתי מכות בראש

אורי בירן, המפעיל את פרויקט "ורדים בדרכים", ספג מכה בראשו ממנוף של משאית פינוי פסולת ליד בית ספר קשת. כשהשתחרר מבית החולים גילה כי המועצה ובית הספר מונעים ממנו להמשיך בפועלו בטענה שהוא זה שהתנהג בצורה אלימה

 

אורי בירן בתפקיד (ארכיון). מכה בראש מהמנוף

עידוא דגן

תקרית אלימה התרחשה באחד מימי שישי האחרונים בחניון בית ספר קשת, בין נהגי משאית אשפה לבין אורי בירן, המפעיל בהתנדבות מערך של בטיחות וזהירות בדרכים. התקרית התלקחה בשעות הבוקר, כאשר התלמידים מגיעים לבית הספר, רבים מהם בעזרת הוריהם. בירן ניסה למנוע מעובדי חברת "אלון יעקב פינוי פסולת בע"מ" לאסוף את האשפה, בטענה כי הפינוי יפריע לתנועה העמוסה ממילא ויסכן את התלמידים. במהלך התקרית ספג בירן מכה בראשו ממנוף המשאית, ופונה מייד לבית החולים. בחברה ובמועצה טוענים כי בירן נהג באלימות, ובשלב זה המועצה לא מאפשרת לבירן להמשיך בהתנדבותו.

בירן הוא פנסיונר מתנדב שיזם את פרויקט "ורדים בדרכים", ומפעיל אותו זו השנה השלישית. הפרויקט משלב הורים ותלמידים במשמרות זה"ב, ובירן עצמו מתייצב בשטח בכל יום לימודים בשעות הבוקר והצהריים.

ביום שישי לפני כחודש הגיעה משאית אשפה של "אלון יעקב בע"מ" כדי לפנות מיכל אשפה בכניסה לבית הספר, בדיוק בשעת העומס של הבאת הילדים בבוקר. בירן היה שם בתפקיד, ניסה למנוע מהם לאסוף את האשפה בטענה כי הם גורמים לפקקים ומסכנים את הילדים. מפעילי המשאית התעלמו מדרישותיו ובמהלך הוויכוח, ככל הנראה מבלי שאיש התכוון לכך, פגע מנוף האשפה בראשו של בירן.

בירן: "במהלך הוויכוח המשאית המשיכה לנסוע רוורס אל המיכלית, וכשהלכתי לפזר את הילדים שהתאספו שם, הם ניסו לסלק אותי בתוקפנות. פתאום הרגשתי בום חזק וראיתי שהורידו לי את המנוף על הראש. לדעתי הם לא ניסו לפגוע בי, אבל הם היו לא זהירים".

אמבולנס הגיע למקום ובירן התאשפז למשך חמישה ימים בבית החולים. הוא מספר כי עד היום הוא סובל מכאבי ראש ולחץ דם גבוה. בירן הגיש תלונה במשטרת מעונה ותבע את חברת הביטוח של חברת "אלון יעקב בע"מ".

המועצה, בשיתוף הנהלת בית ספר קשת, החליטו כי בירן גילה התנהגות אלימה במקרה זה וללא כל שימוע ביקשו אותו להשעות עצמו מהתפקיד זמנית, עד שיתקיים דיון בעניינו.

בירן: "הדיון נדחה מספר פעמים, וכרגע אין מועד לקיומו. הפרויקט קיבל אמנם תמיכה מלאה ממליאת המועצה ומראש המועצה, אבל הם לא מינו אותי לתפקיד. אני יזמתי את הפרויקט ובניתי אותו יחד עם הנהגות ההורים". מבחינתו של בירן, פרויקט הדגל שלו מתפורר מול עיניו: "עוד לא השגנו חלק נכבד מהמטרות שלנו. אנחנו מטפלים בבעיות שיש בהסעות בענייני חנייה, ועכשיו הכל תקוע".

כמחאה על הסחבת, התייצב בירן בוקר אחד על משמרתו, ומיד קיבל שיחת טלפון מראש המועצה והתבקש להתפנות באופן מידי. לדבריו, אמר לו ראש המועצה כי בית הספר לא יכול להרשות שהילדים יראו עוד התנהגות אלימה מהסוג שהתרחש באותו בוקר שישי.

אלון יעקב, הבעלים של חברת הפינוי, בחר להתייחס בקצרה: אני לא מתכוון להתדיין עם אף אחד מעל דפי העיתון. אולי בירן רוצה לגבות את עצמו, אבל לא אני הכתובת. אם יהיה צורך זה יגיע לבית משפט, בהתאם להחלטת המשטרה. אני לא מעוניין להיגרר אחריו מאחר שהייתה תקיפה של העובד שלנו באופן חד צדדי".

עידו חגאי, מנהל מחלקת החינוך במועצה, מתקומם על האשמות בנוגע לדעיכתו של פרויקט ורדים בדרכים: "הנושא לא מתמוסס, והמיזם נמשך. אורי בירן לא יוכל להתנדב במוסדות החינוך, אבל הוא יכול לפעול במטה לבטיחות בדרכים ומול הנהגת ההורים. הייתה שם אלימות פיזית עם התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת בסביבה של מוסדות חינוך. ממילא, כשאורי יזם את המיזם הזה, הכוונה הייתה שלאט לאט גורמים אחרים ייקחו אחריות".

 

חזרה לחדשות