א-לה כפר גליון 176 | ייסורי נורמן

"מתעללים בי. אני חוזר לארצות הברית"

נורמן גולדנברג נעצר פעמיים בשנה האחרונה, ועומד לדין בגין עבירת אלימות. הוא טוען כי הממסד לא מסוגל לקבל את השונה:

בגיל 85 מצא עצמו נורמן גולדנברג, האיש שבין השאר בנה את שביל נורמן, מבלה ימים ארוכים בבית המעצר. פעם אחת לפני כשנה לאחר שהיכה את וטרינר המועצה, ופעם שנייה לפני כחודש, לאחר שיצא מביתו ובידו סכין ארוכה. במועצה ובמשטרה אומרים כי מדובר בעבריין וכי הוא זקוק לעזרה. נורמן טוען כי מתנכלים לו מכיוון שהוא שונה. חבריו מסכימים איתו ומבקשים: הניחו לו

אייל כץ

בגיל 85, אחרי שנים של פעילות ונתינה למען הציבור, מצא עצמו נורמן גולדנברג כלוא למשך שישה ימים בבית המעצר המשטרתי בזבולון. וזה קרה לו פעמיים: פעם אחת לפני שנה, ובפעם השנייה לפני כחודש. ואם לא די בכך, כיום הוא עומד למשפט פלילי כשהוא מואשם בתקיפת עובד ציבור.

נורמן, מראשוני הכפר, נולד בארצות הברית ושירת כלוחם בצבא האמריקני במהלך מלחמת העולם השנייה. עם עלותו לארץ סייע רבות בהקמת יחידת האלפיניסטים של צה"ל בחרמון. בכפר ורדים הוא מוכר בעיקר בזכות שביל נורמן המפורסם, אותו פילס במו ידיו. השביל הפך למסלול טיולים פופולרי לתושבי הכפר ובמהלך השנים בקרב חובבי טבע מכל רחבי הארץ. נורמן גם הקים את הצריף בבית ספר קשת, ששימש במשך שנים כפינת חי, זכה לשם "הצריף של נורמן" ולאחרונה שופץ והפך ל"מוזיאונצ'יק" בן שתי קומות, המציג בקומה אחת את התפתחות היקום והתרבות האנושית, ובקומה השנייה מתמקד באומנים ובעלי מלאכה מאזור הגליל. הוא גם הקים את טחנת הרוח בתפן, כשאת כל אלו עשה כתרומה שלו לקהילה. נורמן מגדל בביתו מספר כלבים ועוסק בפיסול בעצים, אותם הוא אוסף ביערות הסמוכים לביתו.

לפני מספר חודשים חברו מספר חברים ובני משפחה וחגגו לנורמן יום הולדת 85 באמפיתיאטרון הממוקם ממש ליד "הצריף של נורמן". נורמן נראה מאושר. מוקף בבני משפחה, חברים, תושבים ואף מעריצים, ובהם רבים מלוחמי יחידת האלפיניסטים לדורותיהם, נראה היה כי האיש רב המעללים יכול להזדקן בנחת. אלא שהמציאות, מסתבר, שונה מאוד.

 

 

נורמן גולדנברג בביתו לפני שבוע. "כל חיי עשיתי רק טוב" 

     

המקרה הראשון

התקרית שהביאה למעצר הראשון, ואף לכתב אישום, התרחשה לפני יותר משנה. על פי כתב האישום, נורמן תקף במרכז המסחרי את וטרינר המועצה, ד"ר אבנר ברזילי, כשזרק לעברו בקבוק בירה ובהמשך היכה בפניו. כתוצאה מכך נגרמו לברזילי חבלות והוא נזקק לטיפול רפואי. בעקבות התקרית הגישו ברזילי והמועצה תלונה במשטרה. נורמן נעצר לכמה ימים, נחקר, ובעקבות החקירה הוגש נגדו כתב אישום. הוא מואשם בשורה של עבירות ובהן תקיפת עובד ציבור, תקיפה הגורמת חבלה ממש, ניסיון לתקיפה ואיומים. המשפט מצוי עדיין בשלבים מקדמיים שלו.

בשיחה שהתקיימה בביתו, מודה נורמן כי היכה את ברזילי באגרופו. לדבריו, הוא כועס עליו כבר יותר מ-20 שנה בגלל שהווטרינר אחראי להרעלת אחד מכלביו. עוד הוא טוען, כי היכה את הווטרינר רק לאחר שזה התגרה בו בעת שהשניים חלפו זה על פניו של זה במסדרון שבמרכז המסחרי. לאחר מכן, טוען נורמן, הווטרינר היכה אותו בחזרה.

המקרה השני

לפני כחודש נעצר נורמן שוב, לאחר שורה של אירועים שאירעו כולם במשך יום אחד. האירוע הראשון היה תקרית בין אחד מכלביו של נורמן לבין ילדה שעברה ברחוב. אירוע נוסף היה עימות בין נורמן לבין פקח המועצה, מוטי מזרחי. בעקבות אירועים אלו הגיעה לביתו של נורמן משטרה. נורמן יצא אל השוטרים כשהוא חמוש בסכין גדולה ואז נעצר על ידי השוטרים. נורמן: שמעתי משטרה ורעש. וגם ראיתי את מוטי מזרחי מסתתר מאחורי מכונית. חשבתי אולי יש מחבלים או גנבים. אני חייל מספר אחת, לא סתם חייל מעולה, אז לקחתי את המצ'טה שלי ויצאתי. כשראיתי את השוטרים והבנתי שלא קרה דבר, מיד נתתי להם את הסכין, כפי שביקשו והצטרפתי אליהם. זה כל מה שקרה".

נורמן שוב נעצר למשך מספר ימים, ובסופו של דבר שוחרר למעצר בית.

  דעה
 

האתגר הגדול ביותר

נורמן טוען בתוקף: אינני משוגע. הוא יודע בדיוק מה טוענים כלפיו ומה חושבים עליו אחדים ביישוב, והוא חוזר ומסביר: אני שונה, לא משוגע.

אינני איש מקצוע שיכול להעריך מצב נפשי של אדם, אבל ישבתי עם נורמן במשך יותר משעה. דיבורו רהוט, ענייני, והכאב שלו נראה אמיתי. גם חברים שלו, שמבלים איתו זמן רב, מעידים כי הוא מתפקד, עצמאי, חיוני ובסך הכל הוא שונה.

ברור שלא קל להסתדר איתו. אבל כקהילה שנהנתה מאוד מהשונות של נורמן במשך יותר מ-20 שנה, צריך למצוא את הדרך לשלב את האיש בחברה גם בגילו המתקדם ולמרות התנהגותו המאתגרת. עושים את זה נפלא עם אוכלוסיות חריגות אחרות, ואולי נורמן, שאינו יכול להשתייך לאוכלוסייה מסוימת, דורש יותר תשומת לב, משאבים וכוח אדם. אבל במצב שנוצר, היכולת שלנו לקבל אדם כמותו היא אתגר, מחויבות ומשימה שכולנו, מאחרון התושבים ועד ראש המועצה, חייבים לקבל על עצמנו. אם אדם כמו נורמן מוצא עצמו במעצר, כנראה שגם אנחנו עשינו משהו לא נכון.

 

הזעקה

גינתו של נורמן מטופחת ומרשימה, וכלביו הרבים, כ-13 במספר, מסתובבים בה באופן חופשי. עד היום נורמן מטפל בגינה בעצמו. פנים ביתו אינו מזכיר במאום את הבתים הבורגניים בהם מתגוררים רובינו. הבית עמוס לעייפה בפסליו של נורמן, שהם למעשה ענפים וגזעים שבודד, גילף והדגיש את צורתם. מעט רהיטי עץ, סירים, סכינים ואפילו גרזן ענק שבעבר שימש לחטיבת עצים.

כשאני מעמת את נורמן מול טענות על התנהגות אלימה, או שתייה לשכרה במרכז המסחרי, הוא מכחיש מכל וכל: "אנשים משקרים. אין לי מושג איך אנשים יכולים לשקר ככה. אני לעולם אינני משקר. אני שונה, ולכן מתעללים בי. כל חיי עשיתי רק טוב. עשיתי דברים למען אנשים ולמען המולדת. במלחמת העולם אפילו חסתי על חייהם של שני חיילים גרמניים. לא יכולתי לירות בהם והצלתי את חייהם. ועכשיו עושים ממני אדם קשוח ואכזרי. בגילי אני אפילו כבר לא מסוגל להכות אדם אחר. אני מרגיש כמו במשטר פאשיסטי".

-         אבל אתה מודה שתקפת את ד"ר ברזילי".

"אנשים שהורגים חיות הם אויביי. אינני זקוק לכל כך הרבה כלבים כאן. מספיק לי שניים או שלושה. אבל כל הכלבים שכאן הם כלבים שהצלתי את חייהם".

-         אומרים שאתה משתכר במרכז המסחרי.

"מגיל 35 לא השתכרתי. אני שותה, אבל לא משתכר. אני שותה במרכז בירה או יין, מרים את הכוס ואומר לאנשים בקול רם HAPPY NEW YAER, ועושים ממני שיכור. אולי אינני צריך לברך אנשים".

-         אתה מודה שאתה שונה, ובכל זאת אתה חי בחברה עם נורמות מסוימות. אולי אתה זה שצריך להסתגל?

"להסתגל למה? לטיפשות? לאנשים שהורגים חיות? אנשים חייבים להבין שהפלנטה הזו שייכת לכל יצוריה. אני אמנם שונה, אך אינני משוגע. אני לא רוצה לחיות פה יותר, ובכוונתי לעזוב בקרוב לארצות הברית, למסצ'וסטס".

 

 נורמן במסיבת יום הולדתו ה-85. נראה מאושר

 

החברים מתגייסים

חבריו של נורמן מציינים כי בשנים האחרונות מצבו הגופני והנפשי מידרדרים, ומבקרים בחריפות את התנהגות המועצה. אחד מהם, המבקש להישאר בעילום שם, אף טען כי בישיבה רבת משתתפים שהתנהלה עם גורמי הרווחה במועצה הובטח לנורמן כי אם יעקר את כלבותיו יבוטלו התלונות נגדו, אך המועצה לא עמדה בהבטחתה. במכתב שכתב אחד מחבריו של נורמן הוא טוען: "ראש המועצה כאילו אינו בנמצא. בינתיים, מה קרה לאדם בן 85? הוא הוחזק במעצר במשטרה, הובל כבול באזיקים בידיו וברגליו, והועמד לדין בפני שופט. נראה לכם הגיוני?".

עו"ד סולימן עאמר, המייצג את נורמן במשפט, מוסיף: "הסיבה הרשמית שסיפקה המשטרה להחזקתו במעצר, הוא לצרכי חקירה. בכוונתי לטעון כנגד כשרותה של החקירה, שכן נורמן לא דובר עברית טובה, ואני לא בטוח שהחקירה התנהלה בשפה האנגלית.

"צר לי מאוד שהמועצה המקומית של כפר ורדים בחרה לפעול כפי שפעלה. במקום לעזור ולעמוד לצדו של נורמן, אדם עתיר זכויות בצה"ל, במדינה וביישוב, בחרה לפעול בדרכים משפטיות, הגורמות עוול לנורמן במיוחד לנוכח גילו המבוגר וההשלכות שעלולות להיות להליך כזה על בריאותו".

גם חבריו של נורמן חרדים לבריאותו "שהולכת ונהרסת" כתוצאה מההליכים המתנהלים נגדו. כותב המכתב הפומבי פונה בסיומו לכלל הציבור בבקשה להתייצב לצידו של נורמן: "אנא תושבים יקרים, סייעו לנורמן במאבקו כנגד הממסד, שרומס אותו ברגל גסה. עד מתי תהיו שותפים בשתיקה למגמה הרסנית זו, כלפי איש יקר זה".

במועצה טוענים כי עובדי המועצה מנסים לסייע לנורמן ככל יכולתם, אולם במקביל אינם יכולים להסכים להתנהגות אלימה כלפיי עובדי מועצה. ראש המועצה, סיון יחיאלי: "הנושא רגיש ומורכב. נורמן איש יקר, בן 85 שנים, אשר תרם רבות למדינה, בהיותו אחד ממקימי יחידת האלפיניסטים הפועלת בחרמון, ולכפר ורדים.

"מהצד השני מדובר בהפרעה לסדר הציבורי, נשיכות על ידי כלב של נורמן, ופגיעה בביטחונם של שניים מעובדי המועצה אשר הותקפו על ידי נורמן מספר פעמים, הן מילולית והן פיזית. תושבי הכפר ועובדי ציבור זכאים להגנה על שלומם ועל ראש המועצה מוטלת האחריות לוודא כי ביטחונם אינו מופקר.

"ההליכים נגד נורמן הם הליכים פלילים, כתוצאה מהתקיפות שתקף לכאורה עובדי ציבור ושוטרים. למרות זאת פנתה המועצה אל גורמי אכיפת החוק בבקשה כי לא ימוצה הדין וכי גזר הדין ייקח בחשבון את זכויותיו של נורמן, את גילו ואת נכונותו להימנע מלחזור על מעשיו.

מעבר לכך, מחלקות המועצה מעורבות בסיוע לנורמן באופן שלא ניתן לפרט, מתוך שמירה על כבודו ועל זכותו לפרטיות".

 

 

 

 

 

עו"ד סולימאן עאמר

 

 

 

   
   
   
   

חזרה לחדשות