גיליון א-לה כפר נובמבר 173 | מחזור

פרסום ראשון: מפעל ענק למיחזור אשפה ביתית יוקם במעלות

בחזרה לחדשות

עידוא דגן

מפעל קלינטק למיחזור והפרדת אשפה ייבנה בחודשים הקרובים בפארק תעשייה קורן במעלות, בהשקעה של 12 מיליון דולר.

היוזמה להקמת המפעל היא של האשכול האזורי גליל מערבי. לדברי היזמים הקמת המפעל תביא לחיסכון משמעותי בעלויות הטיפול באשפה לכל הרשויות הסמוכות למעלות. כך, למשל, יחסוך המפעל לכפר ורדים ומעלות סכומים ניכרים בכל הנוגע לעלויות הטיפול באשפה ובכלל זה נושא ההטמנה. מפעל קלינטק ישתמש בטכנולוגיות חדישות למיחזור אשפה בייתית, וגם יעסיק מספר לא מבוטל של עובדים.

משרדי הממשלה המעורבים בפרויקט לפי מקורות אחדים, בתמיכות למפעלי עוגן בפריפרייה ובתעשיית מיחזור, מכחישים את הקמתו של המפעל. רקפת בר לב, מדוברות המשרד להגנת הסביבה מסרה כי "לא ידוע על מפעל מיחזור ו\או טיפול בפסולת שעומד להיפתח באזור תעשיה קורן במעלות. לראשי הרשויות באזור יש כוונה עתידית להקים מפעל לטיפול בפסולת במקום אולם לא נקבעה עדיין הטכנולוגיה ולא הועברה למשרדנו כל בקשה בנושא עד כה. לכשתוגש הבקשה נבחן סיוע במסגרת קול קורא בנושא היטל הטמנה המסייע בתשתיות מיחזור וטיפול בפסולת".

גם מיכל אבידן מדוברות משרד התמ"ת לא יודעת על מה מדובר: "ביררתי במשרד ולא מוכר לנו מפעל כזה. אם יש לך פרטים נוספים תעביר לנו ונבדוק שוב".

מפעל קלינטק החדש שבימים אלה קורם עור וגידים, יבצע הפרדת פסולת ביתית, גריסה שלה והעברתה לשימוש לחומרי גלם לתעשיית הפלסטיק. סיון יחיאלי מוסר שהפסולת הבייתית של תושבי כפר ורדים תועבר למפעל המיחזור: "כך ייחסכו מאיתנו עלויות ההטמנה, וגם היטל ההטמנה".

לפי מקורות בעיריית מעלות ההסכמים להקמתו של המפעל נחתמו בין היזמים וכך גם הסכם הקצאת הקרקע. עוד מוסרים כי גם האשפה הביתית של תושבי מעלות תועבר לעיבוד והפרדה במפעל.