א-לה כפר 165 | שיגעון המוזיאון

שיגעון המוזיאון

חזרה לחדשות 

 

מוזיאון לראשית הקיום, האנושות והאומנות יקום בצריף של נורמן שליד הצריף הירוק. דן הורטמן, ממקימי המוזיאון: "נייצר נקודה אטרקטיבית נוספת למבקרים בכפר" 

 

הדס כרמונה 

 

דן הורטמן עולה במדרגות אל הקומה השנייה, ופותח דלת לעליית הגג של צריף העץ בעל הגג הירוק. הקומה הזו נראית ממש מהסרטים, כמו מקום טוב למצוא בו תיבה עם סודות מתוקים מתקופות עברו. "בקומה הזו יהיו דוכנים של בעלי מלאכות עתיקות", חושף דן את התכניות שיש לו למוזיאון, "והקומה שמתחתיה תהיה כמעין מסע מראשית היקום והיווצרות כדור הארץ, דרך היווצרות החיים, בעלי החיים, האדם הקדמון, תרבויות עתיקות וראשית היישוב".  

 

מדן ועד עכו 

הרעיון של המוזיאון התחיל כאשר דרורה וויינר, מנהלת הצריף הירוק, חיפשה מה אפשר לעשות במקום. דן: "דרורה רצתה לטעת חיים במבנה הזה. היא חיפשה איזה משוגע שיסכים לעשות שם משהו ונתקלה בי". דן הורטמן, פנסיונר שעסק בתפקידי ניהול ותפעול שונים, יצא לגמלאות כדי לעשות דברים למען הנשמה והכפר. במערכת הבחירות האחרונות בכפר ורדים הוא היה חבר בקבוצת קשת שעמדה מאחורי עודד נוריאל. לעניין המוזיאונים הוא הגיע מתוך תחביב ישן – האספנות. דן הוא בעצם אספן בנשמה ("זה כנראה בגנים") ואוסף כבר 40 שנה בולים, חרסים וחרקים. בעוד רובנו אספנו בשלב כלשהו משהו, דן לקח את עניין האספנות ברצינות וכמה צעדים קדימה: "ב-20 השנים האחרונות התמקדתי בתרבות החומרית של הגליל. בעיקר בתרבות העירונית". ומכיוון שהאוספים שלו הצטברו במחסנים החליט דן לגאול אותם ולהציגם. דן חבר למיכאל לוריא, גם הוא אספן מושבע, וביחד הקימו את "עמותת גליליים" ואת המוזיאון הנפלא "אוצרות בחומה" בעכו. 

ביקור במוזיאון בעכו, הוא חוויה יוצאת דופן. החלל עצמו בנוי אבן וקשתות ומעוצב בטוב טעם. אגף אחד מוקדש לאוספים ואגף שני מוקדש לבעלי מלאכות עתיקות ובנוי כשוק מהמאה ה-19. לאחרונה מוצגת במוזיאון התערוכה "ישר מהבוידעם" לחובבי הנוסטלגיה. לפי איך שהדברים נראים במוזיאון שבעכו, ללא ספק צפוי לנו גם בכפר ורדים מוזיאון קטן, יפה ומרגש.  

במוזיאון הקטן שנבנה לנו פה, השקיע דן הרבה בשבועות האחרונים והצריף עבר שיפוץ רציני. במקור נבנה הצריף על ידי נורמן לפני עשרים שנה ושימש כגן חי לילדי בית הספר. כל החזית שלו נבנתה מקורות עץ חדשות, הקומה הראשונה עברה חיזוקים, והרצפה נחפרה חצי מטר באדמה כדי שהתקרה לא תהיה קרובה כל כך לראשי האנשים. הגג, אם לא שמתם לב, נצבע מחדש והיום הוא ירוק מתמיד. דן: "הכוונה שלי קודם כל לתת כבוד למבנה עצמו שנורמן בנה במו ידיו ומסמל את הכפר". 

 

מרכז תיירותי 

דן אכן משוגע לדבר ותורם מזמנו ומרצו למוזיאון וגם מאוספיו, אבל הוא לא היחיד שנרתם לעניין: אומנים מהכפר, תושבים נוספים ואף אנשי המוזיאון בעכו, לוקחים חלק בהקמת המוזיאון כדי לייצר מקום נוסף לתיירות בכפר ורדים ולקדם אותו צעד אחד נוסף ככפר תיירותי. דן: "אנחנו רוצים לייצר נקודה אטרקטיבית נוספת למבקרים. גם המועצה תרמה לשיפוץ ומסתבר שבכפר יש הרבה אנשים טובים ואמנים שתורמים מכישרונם וזמנם לטובת העניין". 

דרורה וויינר, מנהלת הפרויקט, הצריף הירוק, חנות היד השנייה ועוד ידה נטויה, אומרת שהרעיון היה לייצר קומפלקס תיירותי שיכלול את חנות אמני הכפר, גן אבני הדרך, האמפי והמוזיאון. ולמה דווקא מוזיאון? דרורה: "יש רצף היסטורי בין המוזיאון לצריף הירוק. במוזיאון עוברים מראשית האנושות ובעלי המקצוע שעסקו באוּמנות, והצריף הירוק מהווה את הנדבך המודרני ונותן במה לאמנות שבכפר". קשר נוסף שנוצר במתחם הוא בין המוזיאון לגן אבני הדרך לזכרו של שמואל גודמן, המציג את ההיסטוריה של כפר ורדים. כך שהכפר ממקם את עצמו יפה כחלק מההיסטוריה של המין האנושי. 

 

 

 

הכניסה לצריף הירוק ולמוזיאון חופשית. שעות פתיחה: א-ה 10:00-15:00, 17:00-19:00, ו' 10:00-13:00, שבת 10:30-14:00 ובתיאום מראש. 

טלפון: 052-4296691 

קנייה במרכז תזכה אתכם בהנחה נאה ב"קפה אחר" שבמרכז המסחרי והנחה של 20% בכניסה למוזיאון "אוצרות החומה" בעכו. 

 

 

בתמונה: 

דן הורטמן בפתח הצריף. "נתתי כבוד למבנה שנורמן בנה במו ידיו ומסמל את הכפר"