א לה כפר 163 | צעצוע עם סיפור

צעצוע עם סיפור

בחזרה לכתבות 

 

ביקור במפעל "צעצועץ" בכישורית פותח דלת למקום ייחודי, המאפשר לאנשים בעלי צרכים מיוחדים לממש את עצמם באווירה תומכת, פסטורלית וירוקה 

 

מלכה מאור 

 

על מפעל צעצועץ בכישורית שמעתי מחבר שסיפר לי על מפעל יוצא דופן, במקום יוצא דופן ביופיו ובמהותו הנמצא ממש פה, לידינו. התלהבותו של האיש, מהמפעל ומהמקום, הדליקה גם אותי, ולא בכדי. ביקור במפעל, הרעיון העומד מאחוריו, זיקתו הבלתי מתפשרת לאיכות סביבה ותפעולו בהתאם, ובעיקר הגורם האנושי שבו עלו על ציפיותיי.  

 

כישורית – בית לחיים 

כישורית נוסדה ב-1994 כחברה לתועלת הציבור שלא למטרות רווח, על ידי קבוצת הורים ואנשי מקצוע. מטרתה של כישורית להוות בית לחיים לאנשים בוגרים מגיל 18 ומעלה בעלי צרכים מיוחדים, שאינם יכולים להתנהל בעצמם, תוך מתן בטחון להוריהם שילדיהם יזכו לבית ולטיפול בכל ימי חייהם. חזונם של מייסדי כישורית היה שהמקום ישמש אבן שואבת ללימוד, למחקר ולהכשרה בנושאים הקשורים לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים.  

כישורית נבנתה ככפר והקהילה מעוצבת על פי הדוגמה של הקיבוץ: החברים בקהילה שותפים בתהליכי קבלת ההחלטות, ארגון הכפר והאירועים בו, אולם הם מקבלים ליווי ותמיכת אנשי מקצוע. המגורים בכפר מרווחים: שני חברים חולקים דירה שיש בה סלון, מטבחון, שירותים וחדר שינה פרטי לכל אחד. וישנם חברים שיש להם דירה נפרדת. 

במקום מתגוררים כיום כ-150 חברים וחברות המקיימים בו חיי קהילה מלאים ומועסקים בענפי תעסוקה שונים, רובם בתוך הכפר וחלקם מחוצה לו, כאשר הם מממשים את התפיסה של מנהלי הכפר ועובדיו. על פי תפיסה זו, ישנם חמישה תחומי חיים המהווים את הבסיס לקיומו של המקום: שותפות בקהילה, עבודה, מגורים, בריאות ופנאי. חברי כישורית נהנים מזכויות וחובות מלאות כאנשים רגילים ויש להם חיים חברתיים מלאים ופעילים. יש במקום מגוון רחב של חוגים ופעילויות לשעות הפנאי בתחומי האמנות, המוסיקה, הספורט, המחול ועוד, וכל אחד בוחר בפעילויות ובמינונים המתאימים לו. במקום מצויים גם מועדון חברתי המשמש למפגשים בין החברים ולפעילות קהילתית, חדר כושר מאובזר היטב ועוד. 

הגר טפר, תושבת שכניה, מרכזת השירות הסוציאלי של כישורית ואת תחום התעסוקה ביישוב: "מבחינת תפיסת העולם שלנו, החיים בכפר אמורים להיות מיקרו-קוסמוס של חברה נורמלית. העבודה מושרשת מאוד חזק בתרבות המקום. אין חובה לכך, לא ייגרע מאף חבר שום דבר אם הוא לא יעבוד, אבל העיסוק של כל אחד והענף שבו הוא עובד מהווה פה את תעודת הזהות שלו. למעשה, החברה מכוונת כל אחד מהחברים לעבוד, ורק אחוז קטן מדרי הכפר אינו עובד". 

כישורית מהווה בית לדייריה, וככזאת היא גם שמה דגש על הסביבה. מעבר לגינון היפה והמטופח והחוויה שמעניק טיול בשבילי הישוב על רקע הנופים הנצפים ממנו, כישורית היא דוגמה לישוב ירוק אמיתי, ותושביה שותפים אמיתיים לתהליך: פועלים בו ענפי ייצור אורגניים כמו גן ירק, דיר עיזים ולול תרנגולות, במקום מנסים למחזר מים להשקיה ועושים קומפוסטציה (הופכים זבל אורגני לקומפוסט).  

כמו בקיבוץ, במקום פועלים ענפי תעסוקה שונים וענפי שירותים המקנים מקומות תעסוקה לחברים המקבלים שכר עבור עבודתם. המגמה היא לצמצם את תלותה הכלכלית של הקהילה בהורים, במשרדי הממשלה ובתרומות באמצעות ענפי התעסוקה השונים. 

 

"צעצועץ" 

אחת מהתפיסות המובילות את כישורית היא כי ניתן לפרוץ את המעגל הסגור שיוצרת החברה לחריגים בקרבה באמצעות יישום של תוכנית השמה והכשרה מקצועית אישית ארוכת טווח, רחבה ומגוונת, בעלת רצף תעסוקתי משמעותי. בכישורית מאמינים כי בעזרת הכשרה, הדרכה וליווי הולמים ניתן לשלב את מרבית בעלי הצרכים המיוחדים בעבודה פרודוקטיבית ומספקת, המהווה נדבך משמעותי בדרך לעצמאות מרבית, בהתאם לתפיסה הקיבוצית ולתפיסה הטיפולית המתמקדות סביב ערך ה"עבודה". 

מפעל "צעצועץ", המייצר צעצועי עץ, פריטי ריהוט משלים, ריהוט למוסדות ומשחקים שולחניים (תחום חדש), הוא אחד מענפי התעסוקה שהוקמו בכישורית והמעסיק הגדול ביותר ביישוב. מועסקים בו כ-30 עובדים מחברי הישוב, אליהם חוברים 10 בעלי מקצוע מהאזור במטרה לייצר מוצרים איכותיים תוך מתן עבודה משמעותית לחברים. 

המפעל מגלם בתוכו את כל המרכיבים העיקריים בתפיסתו של הכפר: קיים דגש על איכות סביבה, המוצרים בריאים ואיכותיים, והמגמה היא לעמוד על תווי התקן הירוקים מבחינת חומרי הגלם ותהליכי הייצור. מבחינת הצד האנושי – המפעל מעניק לעובדים הזדמנות ליצור על פי יכולתם ולהשׂתכר. הוא מעניק תחושה של ערך עצמי לעובדים בו, כבוד וקיום עם משמעות וסדר יום קבוע. בשל כך, חשוב מאוד שהמפעל הזה, המעסיק חברים רבים במשך השנים, יוכל להתקיים. 

מנכ"ל המפעל עוזי נסים, תושב שמרת, מדגיש: "אנחנו לא נותנים לעובדים מטלות כדי להעסיק אותם. כל מה שהם עושים חייב להיות פרודוקטיבי. אנחנו רוצים שהם יבינו ויחושו שהם מייצרים, שהם אפקטיביים ושיש משמעות לעבודה שלהם, כי היא מניבה והם מתפרנסים במובן האבסולוטי של המילה, וזה הדבר החשוב ביותר בכל התהליך. המפעל הזה הוא למעשה תחנה, הוא לא כתובת סופית לעובדים. בסופו של דבר, הרעיון הוא להוציא, את מי שמסוגל לכך, לחיים האמיתיים בחוץ. אנחנו מכשירים אותם ומי שמצליח להגיע לרמה של יציבות, כלומר מגיע לעבודה בזמן, מסוגל לעשות יום עבודה מלא ואפילו חודש עבודה מלא, מסוגל להיות פרודוקטיבי בצורה כזאת שגם למעסיק מבחוץ יהיה כדאי להעסיק אותו, אנחנו מחפשים לו מקום עבודה בחוץ, על מנת שיוכל להשתלב בחברה הרגילה, ולא רק במקום המוגן שלנו".  

- מה מייחד את המוצרים שלכם? 

עוזי: "המוצרים שלנו הם מוצרי 'פרימיום'. למעשה, אנחנו המפעל היחיד לצעצועים בארץ עם תו תקן בטיחות – מבחינת תכונות פיזיקליות, רעילוּת ודליקוּת. כל תהליך הייצור שלנו מבוקר על ידי מכון התקנים. הצעצועים מעוצבים בסגנון של פעם, בקווים מאוד נאיביים, נקיים. התפיסה מאחורי המוצר היא שיש להשאיר מקום לדמיון של הילדים. כלומר, אנחנו בכוונה לא יורדים לפרטים: לא מציירים עיניים או פנסים. בנוסף, לאחר צביעת החלקים, אנחנו מגרדים את הצבע בשוליים ועושים ציפוי לכה. התהליך הייחודי הזה נותן מימד נוסף למוצר ומאפשר לילד הצצה אל החומר ממנו עשוי הצעצוע". 

- היכן נמכרת תוצרת המפעל? 

"רוב המוצרים שלנו נמכרים היום בשוק המקומי, בחנויות 'בוטיק' בכל רחבי הארץ. למעשה, עד לאחרונה היינו גם יצואנים, ולא קטנים. המוצרים שלנו נמכרו בחנות יוקרתיות ומובילות בארצות הברית, מה שמעיד שאנו ברמה בינלאומית מבחינת איכות מוצר. לצערי, בשל שערי המטבע שירדו והמצב הכלכלי, לאחרונה אנחנו כמעט ולא מייצאים לשם. יש לנו מעט יצוא לאירופה, ועכשיו אנחנו מחפשים מפיצים יותר קטנים כדי לנסות לייצא בחזרה לארצות הברית. כיום אנחנו בנויים בעיקר על השוק הישראלי, שגם הוא נכנס למיתון, כפי שכולם יודעים".  

על כך מוסיפה אפרת פרננדס, תושבת גילון, אחראית השיווק של המפעל: "נכון להיום, מוקד התעסוקה הגדול ביותר בכישורית עומד בסכנה אמיתית וזקוק להזדמנויות עסקיות ולפתיחת דלתות לסיוע באמצעות צריכת המוצרים האיכותיים כל-כך מבית 'צעצועץ'. לכן, כל רעיון, יוזמה, או אפשרות לשיתוף פעולה יבורך מבחינתנו". 

- מי מעצב את המוצרים? 

עוזי: "בארבע השנים האחרונות, מאז שאני מנהל את המפעל, אני עיצבתי. כיום אנחנו במגמת שדרוג של הנושא ויצרנו קשר עם מעצב ישראלי המכין לנו קולקציה חדשה של צעצועים. מעבר לזה, התחלנו קשר עם 'בצלאל' ועם המכון הטכנולוגי בחולון, כשהכוונה היא להביא לכאן סטודנטים שייחשפו לתהליך הייצור ולתרומה לקהילה, באמצעות עבודה עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים. נעביר להם את הנושא הטכני, נגדיר להם שוק, חתך וענף שאנו עובדים בו, והמשימה שלהם תהיה לפתח מוצרים חדשים. זהו שיתוף פעולה שהתחלנו לעבוד עליו, ואני מאוד מקווה שהוא יצליח וכולם ייצאו נשכרים". 

 

גאווה אמיתית 

סיור במפעל הוא חוויה. קיימות בו כל מיני הגבלות, בטיחותיות ואחרות, המותאמות למגבלות של החברים העובדים בו וזה היופי והמיוחדות שלו. חלק משמעותי בפס הייצור הוא עבודת-יד: ליטוש, צביעה, הרכבת החלקים. המפעל מצוחצח ונקי (סביבה נקייה כבר אמרנו?), ובעיקר, ניכרת לעין שמחתם של העובדים למראה מבקרים במקום וגם אני זכיתי לחיבוקים רבים, גם פיזיים וגם מילים חמות. בכל מקום קידמו העובדים את פניי בשמחה, שאלו שאלות והראו לי בגאווה את התוצרים. חנות המפעל היא מקור גאווה אמיתי לעובדים. את השמחה והסיפוק של העובדים למראה לקוח הרוכש אחד מהמוצרים שעברו תחת ידם, הם מבטאים היטב. אפרת: "מידי פעם העובדים משתתפים בירידי מכירות לקראת החגים, והם אלו העומדים בפני הלקוחות ומוכרים את מוצריהם. תחושת הגאווה שלהם כשיש מכירות ניכרת היטב, ומשותפת לכל העובדים". 

חנות המפעל והסיור בו מעידים על מגוון מוצרים עשיר המיוצר בו, הפותח קשת רחבה מאד של אפשרויות למתנות לחגים, מתנות ליולדות, לילדים, ללקוחות ולעובדי חברות שונות. מן הראוי לציין, שהמוצרים אינם זולים, בשל היותם מוצרי איכות. לרוכשים בחנות המפעל ניתנת הנחה של 15%, ותושבי הסביבה יכולים ליהנות מהנחה זו. אפרת מוסיפה: "מעצם היותו של 'צעצועץ' מפעל יצרני (להבדיל מחנות צעצועים), הרי שיש באפשרותו 'לתפור חליפה' מותאמת לקוח על פי הצרכים והתקציב בכל תחומי הנגרות, ולא רק צעצועים ומוצרים לילדים". 

ביקור במפעל מומלץ ביותר, ובהחלט עם ילדים, ולו רק כדי לחוות את החוויה הזאת של בעלי צרכים מיוחדים המקבלים כל מבקר בשמחה, ובעיקר זוכים ב'אישור' לכך שהם מביאים תועלת לחברה. מעבר לחוויית הקנייה, ניתנת ללקוחות אפשרות לסייר במפעל ולראות את תהליך הייצור, ליהנות מהאסתטיות שלו, מהידיעה שב"צעצועץ" מכבדים את העובדים ונותנים להם את כל התנאים לכך. 

 

הענפים הנוספים 

לצד צעצועץ פועלים בכישורית בית ספר לבעלי צרכים מיוחדים "זיו כישורית" לתלמידים בני 15-21, ענף תקשורת "כישורית TV" המפיק תכניות המשודרות גם בערוץ הקהילתי 98 בימי שישי בחצות, ובמוצ"ש בשעה 21.30, ענף הרכבות פלסטיק, כלביה ואורוות סוסים.  

בעתיד מתוכננת הקמת כפר לבעלי צרכים מיוחדים לאוכלוסיה הערבית בישראל, ששמו יהיה "אל מנארה" (המגדלור). התפיסה הטיפולית-שיקומית של אל-מנארה תהיה דומה לזו של כישורית, וגם כאן האווירה ומנהגי החיים יעוצבו באל-מנארה על ידי החברים והצוות שיהיו כולם ערבים. מסגרת החיים הקרובה של קהילות כישורית ואל-מנארה תאפשר שיתוף במגוון תחומי התעסוקה ופעילויות הפנאי, תוך קיום יחסי גומלין הדוקים בין חבריהן. זהו למעשה צעד המקדם את כישורית לעבר חיים ברי קיימא בהיבט ההשתלבות בנוף האנושי בגליל המערבי. 

 

בבנייה: שכונה מעורבת 

בימים אלה הולכת ונבנית שכונה קהילתית, שתאפשר אינטגרציה של אוכלוסיה עם צרכים מיוחדים עם משפחות, חברות קיבוץ כישור, שרוצות לבוא לגור כאן. כל הקומפלקס, בהגדרה, הוא "קיבוץ מתחדש" שיהיו בו שתי קהילות, שאינן מעורבבות זו בזו, אך משיקות זו לזו, שתשתמשנה בשירותי הכפר במשותף ויוכלו להזין זו את זו, תוך שמירה על המסגרת הקהילתית של כל אחת מהן. 

 

תושבי האזור מוזמנים לבקר ב"צעצועץ" – מפעל לייצור צעצועי עץ ופריטי ריהוט משלים. 

חנות המפעל פתוחה שישה ימים בשבוע. שעות פתיחה: ימים א-ה 8:00-16:00, ו' 8:00-11:30. לקונים בחנות המפעל תינתן הנחה בסך 15%.  

אתר האינטרנט של "צעצועץ": www.pasteltoys.org .
 

 

 

תמונות: 

עובדים ומוצרים ב"צעצועץ". מבקרים מבחוץ מתקבלים בחיבוקים חמים  

כישורית, מבט כללי. כפר קהילתי לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים, על פי המודל של קיבוץ 

אפרת פרננדס ועוזי נסים. היצוא לארצות הברית הופסק כמעט לדמרי בגלל המצב הכלכלי 

.