א לה כפר 163 | אירועי ט"ו בשבט

אירועי ט"ו בשבט

חזרה לחדשות 

 

ט"ו בשבט יצוין השנה בכפר ורדים בחגיגה גדולה של איכות סביבה. לצד הנטיעות המסורתיות יהיה הפנינג גדול, ביקור בבתים אקולוגיים, הכנת ייחורים והפתעות נוספות 

 

אחד העקרונות המנחים את התפישה האקולוגית, הוא חשיבה על העתיד והדורות הבאים, וט"ו בשבט זו הזדמנות טובה לתרגל את הנושא הלכה למעשה. אין כמו לשתול עצים היום ולהראות לילדים שלך בעוד כך וכך שנים את החורש שצמח מאז. צוות החג של המועצה, מוטי מזרחי ותושיה סוחריאנו, לקחו השנה את העניין האקולוגי צעד אחד קדימה. בחגיגת הנטיעות ואיכות הסביבה שמתוכננת יקחו חלק כל מוסדות החינוך, הנוער, הצופים, כיתת בר המצווה והתושבים, כמובן. 

תנועת "כפר ורדים ירוק" בראשותו של יואב ניצב מצטרפת לאירועי ט"ו בשבט והם ייערכו מספר אירועים. בשבת ייערכו סיורים בבתים פתוחים המציגים פתרונות ופעילות הקשורים במיחזור, טיפול במים אפורים, גינון אורגני, איגום וחיסכון במים חיסכון באנרגיה וגג ירוק. הסיורים יתנהלו בשעות 10:00-12:00, כשעל השעה המדויקת ליציאת הסיור תבוא הודעה בהמשך. 

פרויקט נוסף הוא הכנת ייחורים, פרויקט שמדגיש בצורה מאוד יפה את המחשבה על העתיד. תושבי הכפר יוכלו להתנסות השנה בהכנת ייחורים מעצי רימון, תאנה וגפן ובשנה הבאה לשתול אותם. יואב ניצב: "השתילים של הייחורים שיוכנו בט"ו בשבט השנה יטופחו במהלך השנה על ידי תלמידי בית הספר ובט"ו בשבט הבא ניתן יהיה לשתול אותם באזור השכונה הצעירה ולעשות נחל עם בוסתני פרי". 

האירועים המרכזיים יתנהלו בשני מוקדים של הפנינג, האחד בבית ספר קשת והשני בפרגולה ליד פינות המחזור בכיכר מס' 8, משם גם יצאו לנטיעות. קק"ל קיבלה החלטה בעקבות מלחמת לבנון השנייה – עץ לכל תושב ולכן כפר ורדים מקבל השנה כ-6,000 עצים לשתילה ובט"ו בשבט יישתלו 2,000 מהם. 

בהפנינג ניתן יהיה לרכוש מוצרי צריכה שונים בדגש אקולוגי כמו חומרי ניקוי ידידותיים לסביבה, כלים חד פעמיים, טיטולים רב פעמיים ו"ירוקיות" – חממה ביתית לגידול תבלינים וירקות גינה שיאפשרו לכל אחד לגדל סלט עשיר, בריא ונטול חומרי הדברה לארוחת ערב. 

האירועים יערכו בשישי ובשבת בתאריכים 6-7 בפברואר ויחלו בשעה 10:00 בבוקר. במקרה שמזג האוויר לא יאפשר יידחו האירועים לשבוע שאחרי. כדאי לעקוב ולהתעדכן. ולמי שיש רעיון לפעילות הקשורה למיחזור או איכות הסביבה היכולה להשתלב בהפנינג מוזמן לפנות למוטי (052-4296689) או לתושיה. 

 

 

קומפוסטרים 


אחד המוצרים שיוצגו בהפנינג בט"ו בשבט ויועמד לרכישה הוא קומפוסטר (מיכלים להכנת קומפוסט ביתי) בגדלים שונים. מוטי מזרחי: "טיפול בפסולת הולך ונעשה יקר. שימוש בקומפסטרים ביתיים יוריד את כמות הפסולת האורגנית". מוטי מתייחס בכלל לעניין כמויות הפסולת ומדגיש את הצורך במיחזור בקבוקי פלסטיק, המהווים מפגע אקולוגי שקל מאוד למחזר. "כדי לאפשר לתושבי הכפר למחזר את הבקבוקים ביתר נוחות וכדי שמרכזי המחזור יהיו נגישים יותר, פיזרנו ברחבי הכפר מוקדי מיחזור נוספים בקרבת מוסדות ציבור ובשכונות. כפר ורדים נמצא במקום ראשון במחזור פסולת באיגוד ערים של גליל מערבי והמטרה היא להיות מקום ראשון בארץ". 

 

שקי קקי 


לדברי מוטי מזרחי, צואת כלבים שלא נאספת יוצרת את אחד המפגעים המטרידים ביותר בכפר ורדים. המועצה יוצאת במבצע נרחב של פיזור מיכלים ובתוכם שקיות לאיסוף צואת כלבים. מוטי: "המיכלים מפוזרים ברחבי הכפר והציבור מוזמן להשתמש בשקיות לבצע את חובתו על פי חוק, והכל למען איכות חיינו ולמען איכות הסביבה. תודה לפיני ברודצקי, יו"ר ועדת חזות הכפר, שיזם ועמד מאחורי פרויקט זה". 

 

בתמונות:  

נטיעות. בתכנית השנה: שתיל לכל תושב והכנת ייחודים 

שקי קקי. הציבור מוזמן להשתמש