א לה כפר 163 | הפעם עורף

גם זו המלחמה שלנו

חזרה לחדשות 

 

עריכת תרגילים, בדיקת צופרים וגיוסם של חיילים בסדיר ומילואים למלחמה, לצד אירוח משפחות והכנת חבילות לחיילים. וגם הזיכרון הטרי מ-2006 הופכים את המבצע בעזה למלחמה ששייכת גם לצפון, עוד לפני ירי הקטיושות לאזורנו ביום חמישי שעבר 

 

הדס כרמונה 

 

מצד אחד, החיים בצפון נמשכים כמעט כסדרם. מצד שני, הזיכרונות ממלחמת לבנון השנייה, מצב הרוח הלאומי וההערכות במישורים שונים, מכניסים גם את תושבי הצפון לאווירת מלחמה. איך מרגישים אצלנו את עופרת יצוקה. 

 

המועצה ערוכה 

כפר ורדים לא נשאר אדיש למלחמה ונערך בהתאם. ראשי הרשויות וקב"טים מהצפון נפגשו עם אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט לקבלת תדריך לגבי המצב בצפון. בעיתונות הארצית נכתב כי האלוף ביקש מראשי הרשויות להתכונן למצב בו גם בצפון יפלו טילים, אולם סיון יחיאלי, ראש המועצה בכפר ורדים התרשם אחרת: "קיבלנו תדרוך שאומר לנו להמשיך בשגרה וכי אין סימנים שלחיזבאללה יש כוונות לעשות פעילות נגד ישראל". כך או כך ערכו בכפר ורדים תרגיל במערכות החינוך, בדיקת צופרים שקטה, כינסו את ועדת הביטחון, רעננו את נוהלי המועצה ועברו על הלקחים מהמלחמה הקודמת.  

ועדת הביטחון בראשות עודד נוריאל התכנסה לראשונה ודנה במצב. אחד הדברים שעומדים כרגע על הפרק הוא הקמת כיתת כוננות בכפר ורדים בנוסף לכיתת הכוננות המשותפת לכפר ורדים ומעלות. בעקבות המצב נפתח חדר הביטחון שנבנה לאחרונה ליד חטיבת הביניים ונציג של המועצה מאייש את החמ"ל באופן קבוע. 

 

הפגנות בצפון 

ברחבי הארץ נערכו הפגנות מחאה על פעילות הצבא בעזה ושאלת קיומו של הדו קיום באזור עלתה שוב. סיון יחיאלי: "בשיחה שערכתי עם אחד מנכבדי תרשיחא הוא הביע חשש שאנשים בכפר ורדים עלולים להילחץ אם תהיה הפגנה. כמובן שלא הייתה הפגנה ואין סיבה להילחץ. הדו קיום עמד וימשיך לעמוד בהרבה מבחנים". גם שלמה בוחבוט ראש עיריית מעלות תרשיחא מאמין שהדו קיום פה חזק יותר: "הדו-קיום במעלות-תרשיחא הוא חזק ואינו מותנה בתנודות אלו או אחרות. שום גורם לא יכול להפר את האיזון החיובי שנוצר. אני מציע להפסיק לדוש בנושא. ההפגנה אינה פוגעת בדו-קיום. העסקים כרגיל ויהודים לא מדירים את רגליהם מעסקים בתרשיחא". 

 

בתי הספר 

"איפה פה זה הממ"ד?" הייתה השאלה הראשונה של אחת התלמידות שבאו להתארח בבית ספר קשת. בית הספר מארח בימים אלו מספר תלמידים שהגיעו עם משפחותיהם מהדרום לבלות את התקופה אצל משפחותיהם בכפר. ענת רסקין מנהלת בית הספר: "אנחנו מתייחסים לילדים אלו כמו לתלמידים חדשים. זה אומר שאני נפגשת איתם ועם המשפחה ויוצרת קשר ראשוני. על פי ההתרשמות אני משבצת אותם בכיתות ואני מדברת גם עם המחנכות ומסבירה להן מה אני מצפה מהן". 

- ומה הצפייה? 

"שיקבלו את הילדים בחיבוק גדול". 

- איך הילדים מתאקלמים? 

"זה מעניין שמשפחה בוחרת להכניס את ילדיה לתהליך של קליטה חברתית. אבל אני שומעת מהמורים וההורים שיש שביעות רצון".  

בירור קל אצל המשפחות המארחות הראה כי אכן יש שביעות רצון מקבלת האורחים והילדים רוכשים חברים חדשים, אולם כנראה בכל אליה יש קוץ כי מסתבר שהילדים צריכים להכין שיעורים פעמיים: פעם אחת מהמורים בדרום ופעם אחת מהמורים בכפר. 

מערכת החינוך בכפר ורדים נרתמה לתמיכה בחיילים ואספה עבורם מאות ארגזים מלאים כל טוב. ילדי חוג חלו"ם (חוויה, לימוד, מסורת) מטעם המניין המסורתי של הרב צבי ברגר יזמו את הרעיון ובשיתוף מועצת התלמידים הצליחו להפוך את הרעיון למציאות. לילדים הצטרפו רכזת החינוך החברתי אורלי גינת, רכזת חוג "חלום" גלית חיים, דינה להב והמתנדבות של הוועדה לאימוץ החיילים, מנהל מחלקת החינוך עדו חגאי וכל מנהלות מערכות החינוך בכפר ורדים. 

ענת רסקין מדווחת הפרויקט זוכה להיענות מרשימה: "יש הרבה התרחשות סביב זה בבית הספר והילדים כותבים מכתבים מקסימים". דינה להב: "כל הקהילה תורמת והמשפחות התגייסו. הכנו רשימה מומלצת של דברים לבחירה אבל רוב האנשים הביאו את כל הרשימה". 

נציגי הלוחמים הגיעו ביום חמישי להעמיס את החבילות שופעות הטוב והעבירו אותן הלאה לחיילים. גם בבית ספר תיכון מנור כברי התארגנו על חבילות לחיילים והפיצו רשימה מומלצת הכוללת כפפות, גרביים, מנה חמה ושש-בש. 

למרות שבית הספר משדר שיגרה, על פי ההנחיות, התלמידים מודעים להתרחשויות והמצב משפיע על התנהלותם. ענת רסקין: "אנחנו רואים שיש חרדה בקרב התלמידים. לאחר החג הקדשנו שעה בכיתה לחוויות מחופשת חנוכה כמו שאנחנו עושים אחרי כל חופשה, אבל הילדים העדיפו לדבר על המצב הביטחוני. יש ילדים שהאירועים מעוררים בהם מצבים פוסט טראומטיים ויש עליה בתופעות פסיכוסומאטיות ורצון לחזור להיות עם ההורים. וגם ההורים עצמם מגלים חוסר שקט. בית הספר נערך למצב חירום, נכנסנו לכיתות לרענן נהלים לשעת חירום ועשינו תרגול כניסה למרחבים מוגנים שהתבצע באופן מעולה". הילדים הגדילו ראש וביקשו שבית הספר יערוך תרגיל שיתפוש אותם לגמרי לא מוכנים, ללא הודעה מראש ועדיף בהפסקה.  

 

שליחינו בדרום 

איל, תושב הכפר, גויס למילואים, השתתף בלחימה בעזה ונמצא, נכון לכתיבת שורות אלו, בכפר ורדים בכוננות. "התחושות טובות", מספר אייל, "נלמדו הלקחים מהמלחמה הקודמת, האנשים חזקים גם מבחינה נפשית. יש מערכת מאוד גדולה ומכובדת שעומדת מאחורי החיילים וניתן לראות בשטח התנהלות מושלמת. לאף חייל לא חסר דבר, הציודים חדשים, התאמנו לקראת פעילות מסוג זה ולא הופתענו". החיילים נהנים גם מגב חזק שמגיע מהעורף: "רואים את זה בחבילות ובתמיכה. חיילים נכנסים ויוצאים, רואים אזרחים שבאים ותורמים, אזרחים ששולחים חבילות, קיבוצים שמביאים חמגשיות, ומפעלים שמביאים כל מיני צ'ופרים". 

– אתה נמצא כרגע בבית, יקראו לך לחזור? 

"אני מקווה שכן. כשהכוח מצליח והצבא חזק מאי פעם יש רצון להיות שותף עד הסוף". 

– מה תאחל? 

"שנמשיך להיות חזקים". 

 

חבר המועצה יוסי מילוא נמצא גם הוא בדרום. עם פרוץ המלחמה אגף הפיצויים בראשות המיסים הציב אותו בעוטף עזה, מתוקף תפקידו כמומחה לנזקי טרור. "אני נמצא כרגע בדרך לאשקלון" מספר לי יוסי, "לראות רכבים שנפגעו אתמול. קודם הייתי בניר עוז וראיתי לולים שנהרסו. עכשיו מתחיל להיות יותר רגוע". יוסי עובד מצאת החמה עד שעות מאוחרות ו-12 יום אחרי שהחלה הלחימה הוא מספק תיאורים צבעוניים: "אני נוסע ברכב, שומע ברקע צבע אדום ואז אני רואה שובל של טיל דרך השמשה הקדמית, עד שאני שומע בום". 

- ואז מה? 

"אז אני רץ לשם להעריך את הזנק". 

יוסי פוגש במהלך היום אנשים שנפגעו בצורה ישירה מהרקטות, גם אם לא נפגעו בגופם. המפגש עם תושבי הדרום שנפגעו מנפילת רקטה לא פשוט: "במקצוע הזה צריך קודם כל להיות פסיכולוג", הוא אומר. "בדרך כלל האדם איתו אני נפגש מאוד נסער כי ביתו נהרס ולפעמים קרוב משפחה שלו נפצע ואני צריך להרגיע אותו. אחר כך אני דואג לייצר אמון ומפגין מקצועיות. לנהל מגע עם אדם שרכושו נפגע מאירוע כזה שונה מקשר עם אדם שניזוק מאירוע אזרחי. אני מגיע לבתים שנהרסו כליל. פגיעות ישירות זה לא פשוט. לעיתים כל רכושם קבור בתוך ההריסות והערכת הנזק לא פשוטה". 

- מה קורה עם אדם כזה שביתו ניזוק לגמרי? 

"תושבי הבית מקבלים דיור מטעם המדינה ואם נפגעו רק חלונות ודלתות אנחנו שולחים צוות לאטום את הבית, ראשית עם ניילון ואחר כך מגיעים קבלני שיפוץ". 

 

מלחמה ליום אחד 

בבוקר יום חמישי אחד נפלו רקטות גם בצפון. בתי הספר בנהריה ושלומי נסגרו, היו קיבוצים שקיבלו הוראה להיכנס למקלטים ובמקומות אחרים התקבלה הנחיה לשמור על שיגרה אבל להישאר במרחבים סגורים. הלימודים בבית ספר מנור כברי ובתפן בוטלו ובבתי הספר בכפר ורדים, בהתאם להוראות הצבא, למדו בקרבת מקלטים ומרחבים מוגנים. 

 

בתמונה: 

ילדים ומבוגרים מכינים חבילות שי לחיילי צה"ל 

צילום: דינה להב