א-לה כפר גיליון 198 ספטמבר 2011 | שם עין - בן עמי מוסק

שם עין - בן עמי מוסק

אחת מהחמסה

זהו סיפור על חמש המופלאות, להלן "חמסה": מרגיט שפטלוביץ, רחל אגררי, עליזה כ"ץ, טובה פריאל ונורית גלעד. חמש נשים שמפעילות את "מועדון הזהב" בכפר ורדים. "חמסה" שמתמסרות ללא לאות לתת מענה לקהילה המבוגרת של הכפר, קהילה שמתעניינת ומשלבת הרחבת אופקים בחוויה רגשית, חברתית ותרבותית.

"חמסה" אלו שמו לנגד עיניהן כמטרה לשמח את הקהילה המבוגרת, להקל על תחושת הבדידות האופיינית בגיל הזה, לאפשר לאנשים לצאת מן הבית, להשתלב בפעילויות חברתיות ולהעלות את רמת המעורבות שלהם בקהילה.

"חמסה" שפועלות בהתנדבות ומאפשרות לאנשים ותיקים להגשים חלום, ללמוד דברים חדשים, להשתתף בחוגים יצירתיים ולחוש סיפוק וחדוות חיים.

מועדון הזהב מהווה כיום בית ומרכז לתרבות הפנאי של הקהילה המבוגרת. הבית תוסס ופועל שבעה ימים בשבוע "מצאת החמה ועד צאת הנשמה" ומתקיימת בו פעילות עשירה ומגוונת בעלת תוכן איכותי וייחודי לגיל הזהב. במועדון פועלים כ-40 חוגים שחלקם הגדול ניתן בהתנדבות: חוגי ספורט, מחול ותנועה, יוגה, חוגי ציור, אומנות, רקמה ואריגה, חוגי מוסיקה והאזנה למוסיקה, חוג "נשים בהיסטוריה", ברידג', משחקי קלפים ועוד.

ויש גם "בית ספר" לשפות: אנגלית, ערבית, עברית, ספרדית, איטלקית, רוסית, סינית, צרפתית.

ובתחום הקולטורה יש לנו חבורת אקורדיוניסטים, קבוצת תיאטרון שהעלתה בסיום השנה את ההצגה "חלום ליל קיץ בוואדי הקסום", ומקהלה נהדרת, "צליל בכפר", שמופיעה באירועים הקהילתיים של הכפר.

בכל יום שני מוקרן סרט איכותי וניתן להגיע בנעלי בית ופיג'מות, באדיבותו של אליעזר זמיר, למי שלא הכיר, הוא האיש ,שמעדכן אותנו כל חורף בכמות הגשמים בישוב.

כל יום רביעי חיה רוזנטל ואסתי פלסיוס,מארגנות פעילות מיוחדת לקבוצת אנשים מבוגרים יותר שחלקם בעלי צרכים מיוחדים. גם לי יצא להופיע בפניהם, ולא ניתן לתאר את אושרם בפעילותם.

הטיולים פעם בחודש הפכו כבר לשם דבר, ומסיבות החג, הקרנות אופרה, ההרצאות ו"שבתרבות" יצרו מסורת שאסור להחמיצה.

כשירות לתושב הוותיק יזמו בנות "חמסה" "יעוץ משפטי לקשיש", ייעוץ הניתן פעם בשלושה חודשים על ידי עורכת דין מומחית בענייני זקנה מעמותת "יד ריבה". העמותה אף סייעה להתאים את האולם במועדון לכבדי השמיעה באמצעות חברת "שטיינר", שהתקינה באולם ציוד שמע מיוחד.

פעילות מבורכת זו מתאפשרת בזכות עבודת צוות מופלאה ויעילה של "חמסה", כשכל אחת מהן מופקדת על תחום שונה וכולן נפגשות אחת לשבוע לישיבה שבה מתעדכנים בכל התחומים ורוקמים ומייצרים רעיונות חדשים.

בחרתי להתמקד קצת יותר בעליזה כץ, אשר מהווה את דבק והמפתח של "החמסה". היא נשואה לגבריאל, יש להם ארבעה ילדים בוגרים ושישה נכדים (כן ירבו). הם מתגוררים בכפר כ-26 שנים. עליזה פנסיונרית של משרד החינוך לאחר 38 שנות הוראה, מתוכן 18 בבית ספר "קשת". בשנים הראשונות התנדבה לוועד המקומי, לוועדת תרבות ולוועדת קליטה של הכפר. במהלך עבודתה בבית ספר "קשת" כמורה ומחנכת ריכזה את סל תרבות והטיולים של בית הספר והייתה אחראית על התכנית השנתית ופרויקטים לימודיים וחברתיים רבים. לאחר פרישתה נקראה "לדגל" לסייע לוועד מועדון הזהב ואת הידע והניסיון שצברה היא מיישמת בפעילות תרבות הפנאי עד עצם היום הזה.

 

לכתבות על מועדון הזהב בכפרניק:

על המחזה שהעלתה קבוצת התיאטרון

סיכום שנה במועדון הזהב