א-לה כפר גליון אוגוסט 196 | נחל נעמן, הפארק

נחל נעמן, הפארק

נחל נעמן, ששימש מוקד להזרמת שפכים, שוקם וערוך לקליטת מטיילים. לצד הנחל הוכשרו שבילי אופניים, מסלולי טיול וגשרים

 

נחל נעמן, הנשפך לים בסמוך לעכו, הפך לאתר טבע המותאם לטיולים, וכולל גשרונים להולכי רגל, שבילי אופניים ועוד. קיימות תוכניות להקים באזור אטרקציות תיירותיות נוספות.

במשך שנים הוזרמו למי הנחל מזהמים שונים שמקורם מבריכות דגים, שפכי ביוב, מפעלי תעשייה ועוד. לאלו התוספה הפגיעה הטבעית בנחל כתוצאה משנות בצורת ארוכות, ועד לאחרונה היה הנחל מזוהם ומסוכן.

לפני מספר שבועות חזר הנחל לחיים. קרן קימת לישראל, יחד עם רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, השקיעו כ-2 מיליון וחצי שקלים בשיקום הנחל. לאחר שהזרמת השפכים לנחל נפסקה לגמרי והבוצה עם החומרים המזהמים הוצאה מהנחל, הוקמו מעל הנחל שלושה גשרים למטיילים ולידם הוכשרו שבילי אופניים, שבילים להליכה ברגל ופינות ישיבה. בימים אלה, עוסקת קק"ל יחד עם מנהלת נחל נעמן בהכנת תכנית לקליטת מבקרים והקמת מיזמים תיירותיים. האתר אמור לשמש לרווחת תושבי הגליל, עכו והקריות, והתקווה היא שמבקרים יגיעו מכל הארץ.

לפני שלושה שבועות התקיים טקס רשמי לחנוכת הנחל המשוקם בהשתתפות שרת החקלאות אורית נוקד, יו"ר קק"ל אפי שטנצלר, נציגי רשות ניקוז ונחלים גליל מערבי, המשרד להגנת הסביבה ונציגי רשויות. במהלך הטקס, אמר יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר: "הערב אנחנו חונכים את שיקום הקטע הראשון של נחל נעמן. זהו הצעד הראשון לשילוב ערכי הטבע המבודדים של הנחל למערך אקולוגי שלם, שישרת את ערכי הטבע והמורשת, אבל גם את האדם. גדות הנחלים יהפכו לפארק הטבע העירוני של תושבי הקריות, חיפה ועכו. התושבים ימצאו, בקרבת הבית, מקום שבו אפשר לרכוב על אופניים, לצעוד בשבילי הליכה, או סתם לבלות בחיק הטבע. נחל נעמן יהיה חלק ממסדרון ירוק גדול שיחל בעכו ויעלה דרך בנחל גְּדוֹרָה והקישון עד לירדן".

לכבוד הטקס הובאו למקום סירות על מנת להמחיש את השימוש האפשרי בנחל. בשלב זה לפחות, אין במקום שירות להשכרת סירות.

 

איך מגיעים

מכביש עכו-חיפה (כביש 4), בקצה הצפוני של אזור התעשייה של קריית ביאליק, פונים מזרחה (ימינה לבאים מחיפה, שמאלה לבאים מעכו) אל דרך סלולה (ללא מספר במפה) ובה כיכר, שלאחריה מפעל לייצור קומפוסט. ממשיכים לנסוע כ-500 מ' עד לנקודה שבה יש שילוט ומחסום שאינו מאפשר מעבר כלי רכב. בנקודה זו יש להחנות את הרכב בצדי הדרך ולסור אל השביל.

אפשרות נוספת להגיע אל שביל נחל נעמן: להיכנס לפאתי שכונת צור שלום בקריית ביאליק, לנסוע לאורך שדרות חן בעיר עד לכיכר האחרונה, המשמשת גם רחבה לשוק המתקיים במקום, ולהחנות את הרכב בסמוך.

תחבורה ציבורית אינה מגיעה לקרבת האתר.