א לה כפר 163 | משוטטים בשנות השמונים

משוטטים בשנות השמונים

חזרה לחדשות 

 

במסגרת חוג משוטטי מוזיאונים מתעדכנים "המשוטטים" בנעשה בשדה האמנות בארץ תוך כדי סיורים מודרכים במוזיאונים, בגלריות ובסדנאות אומנים. רחל זהר, אחת מהמשוטטות, מדווחת מהשטח 

 

החודש התחלנו את סיורנו במוזיאון חיפה לאמנות. צפינו בתערוכה "צ'קפוסט", המייצגת את העשייה האמנותית של שנות השמונים בארץ. 

תקופת שנות השמונים מאופיינת בתמורות פוליטיות חברתיות ורעיוניות, והדבר נותן את ביטויו ביצירות אמנות רבות העוסקות בנושאים כמו: מלחמת לבנון הראשונה, זהות פוליטית ולאומית, זהות אתנית וזהות מינית. נהנינו מאד מהתערוכה המגוונת והעשירה, אשר העניקה לנו מבט רטרוספקטיבי על שהתרחש בשדה האומנות בשנות השמונים. 

בחלקו השני של הסיור ביקרנו במוזיאון "ינקו דאדא" בכפר האמנים עין - הוד, 

זכינו להיכרות מעמיקה עם יצירותיו של מרסל ינקו והופתענו מ"מעבדאדא" - סדנה משחקית מקסימה לילדים ומבוגרים כאחד. הדרכתה המקסימה של שרון פתחה בפנינו צוהר לתפיסת העולם של אמני ה"דאדא" בכלל וינקו בפרט. 

את הסיור חתמנו בביקור בסדנה של שני אמנים מרתקים: נחמה לבנדל ונדב בלוך, שיצירותיהם העכשוויות עוסקות באסוציאציות סביב דמותו של שבתאי צבי. מרתק היה לצפות כיצד כל אמן פורש את משנתו לכיוון שונה בחמרים ובאמירה ושניהם הרשימו אותנו ביותר.  

בתכנית חודש ינואר נערוך ביקור ב"הביאנלה לקרמיקה" במוזיאון הארץ בהדרכת אוצר התערוכה חגי שגב, נבקר בתערוכה "השנה שהייתה" במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון שאוצר מישל קישקא ותיערך סדנת קריקטורה עם אומן הקריקטורה ניסים חזקיהו . 

לפרטים והרשמה: אירית פרוז: 9975675, אימייל: [email protected] 

 

רחל זהר 

 

בתמונה: 

מפגש עם נדב בלוך ונחמה לבנדל במסגרת חוג המשוטטים 

.