א לה כפר 163 | בלונופוביה

בלונופוביה

חזרה לחדשות 

 

הדס כרמונה 

 

החורף הגיע, פחות או יותר, ויחד עם מחלות החורף האופיניות כמו צינון ושפעת, התגלתה בכפר מחלה חדשה: בלונופוביה. מדובר במחלה שאין להקל בה ראש, ולוקים בה מספר ילדים וגם כמה מבוגרים, אם כי עליהם התסמינים נראים פחות. התסמין הבולט של המחלה הוא פחד גדול להיכנס לשיעורי הספורט במסגרת בית הספר ולהשתתף בחוגי הספורט המתקיימים בבלון. מסתבר, שכאשר נושבת רוח חזקה הבלון מתנדנד ברעש גדול ומי שנמצא בפנים מקבל תחושה כאילו בכל רגע הבלון יקרוס, כאשר הגג נע גלים גלים. ייאמר מיד, כי הסכנה אינה מוחשית. הילדים זוכרים כי בשנים קודמות קרס הבלון, אלא שאז היה זה כתוצאה מהצטברות שלג בכמות גדולה על גג הבלון.  

בכל אופן, התופעה גורמת לכך שהורים צריכים לשהות עם ילדיהם בזמן החוג, לשכנע את ילדיהם שכלום לא יקרה ולקוות שהפעם הילד ישתכנע יכנס לשיעור.  

האם מדובר במפגע בטיחותי? ציון דרור, מנהל מחלקת הנדסה במועצה: "הבלונים נבנו על פי תוכנית. זו רצפת בטון עם חגורות מסביב ומותחנים המקבעים את הבלון למסגרת. בחורף אנחנו בודקים שהמיתרים מתוחים ומקובעים ליסודות. בעת הפסקת חשמל יש גנרטור שימשיך את פעולת המפוח וגם אם היה והבלון בכל זאת קורס, קצב הקריסה שלו מאוד איטי וכל מי שנמצא בפנים יכול להספיק לצאת. בזמן שלג שנערם על הבלון, הטמפרטורה יורדת מאוד והאוויר החם, שמחזיק את הבלון מנופח, מתקרר, ולא מצליח להחזיק אותו. אולם בבלון יש גופי חימום שאמורים לחמם את האוויר וליצור את ההתנגדות המתאימה. מי שמנהל פעילות בבלון יודע שבתנאי מזג אוויר מסוימים לא ניתן לקיים פעילות בבלון". אורי בר צורי: "לא ידוע לי על ילדים שמפחדים. פנתה אלי אמא אחת שאמרה שהבלון רועד בזמן רוחות. בדקנו את הנושא וחיזקנו שני יתדות שהיו משוחררים. בלון לא נופל בגלל רוח, זה מתנדנד ולא סימפטי ואם מאמן מחליט שצריך להפסיק אימון הוא יפסיק ויש בבלון דלת בהלה בחרום שנפתחת בלחיצת כפתור. שימי תמונה של אולם ספורט שאין לנו לצד הכתבה". 

שמנו תמונה ממשחק הנוער, אפשר להתרשם גם מהאולם המעולה שבאגם מונפורט. 

 

בתמונה: 

הבלונים (דווקא אלו שליד בית תומר) שקרסו בשלג לפני שנתיים 

.